Чи стануть меншими платіжки, з новими обчисленнями якості газу

Новий законопроєкт, який передбачає враховувати калорійність газу на відміну від нині існуючого, який враховує лише обсяг блакитного палива, має на меті скоротити плату за неякісне паливо.

Нагадаємо, проєкт закону, який підтримали народні депутати та передали на підпис до Президента, передбачає облік не у кубометрах, а у кіловат-годинах. Експерти зазначають, що газ видобувають з різних родовищ та він суттєво відрізняється за своїми властивостями та, відповідно, і за якістю.

Олексій Дубовський, глава біржового комітету Української енергетичної біржі зазначає, що природний газ, що видобувається з різних родовищ, відрізняється за теплотворність газу відрізняється залежно від джерела.

Наприклад український газ видає від 7,8 до 9,6 Мкал/кубометр. Російський "Газпром", який продає газ до ЄС має теплотворність 8 – 8,38 Мкал/куб.м. Газ з європейських родовищ має теплотворність 8,19 – 8,4 Мкал/куб.м.

Нові правила дозволять зменшити суми платіжок для тих українців, які отримують неякісне пальне.

На думку експерта, значною перевагою є те, що порівнювати ціну на газ та електроенергію стане значно простіше.

"Це дозволить як малому та середньому бізнесу, так і споживачам ефективніше використовувати свої кошти", - говорить експерт.

Варто зазначити, що наразі невідомо, як буде відбуватися облік газу після того, як Зеленський підпише закон. Чи потрібно буде встановлювати нові лічильники, хто і як буде перевіряти якість газу, та де власне буде знаходитися лічильник.

Імовірно, коли законодавчу базу будуть деталізувати для українців все може виявитися не таким райдужним. На думку Олега Попенко, голови Спілки споживачів комунальних послуг, українці можуть отримати платіжки як в пееррахунку на менш якісний газ, так і в перерахунку на більш якісний, що буде коштувати додатковими витратами.

Вважати, що платіжки зміняться обов’язково в сторону зменшеня – безпідставно.

Крім того, лічильники, які б рахували кількість тепла, замість кількості об’єму, прийдеться встановлювати споживачам за власний кошт.

Цікаво, що наразі, ціна за такий лічильник становить до 25 тисяч грн. Якою вона буде для тих, кому прийдеться встановлювати прилад обліку – наразі невідомо.

"У законопроєкті прописано, яким буде перерахунок з кубометрів на кіловат-години. Там є два моменти: підвищені норми розрахунку і знижені. Що це означає? Це не роз'яснюється".

Своєю чергою прокоментував новий закон і заступник Міненерго максим Немчинов. Він заспокоїв українців, що попри те, що газ з 1 травня 2022 року буде рахуватися у відповідності до його калорійності та теплової цінності, лічильники наразі змінювати ніхто не буде.

"З 1 травня 2022 року усі будуть сплачувати за спожитий природний газ відповідно до його енергетичної цінності".

Він наголосив, що лічильники залишаться старими, і їх показання потрібно буде передавати оператору газорозподільної мережі як і раніше у кубометрах.

Переводити обсяг газу у кіловати буде оператор газової компанії.

За словами Немчинова різниця калорійності газу в різних регіонах наразі становить до 4% тому різниця в ціні може суттєво змінюватися.

Українські "Нафтогаз" та "Оператор ГТС" візьмуть участь у процесі сертифікації "Північного потоку-2".

Лукашенко заявив, що вирішить питання з санкціями від ЄС перекриттям транзитного газу.

10 країн Європи визнали неготовність відмовитись від атомної енергетики.