Українські "Нафтогаз" та "Оператор ГТС" візьмуть участь у процесі сертифікації "Північного потоку-2"

Німецький регулятор BNetzA ухвалив рішення, згідно з яким ТОВ "Оператор ГТС України та НАК "Нафтогаз" візьмуть участь у процесі сертифікації російського газопроводу "Північний потік-2". На практиці це означає, що аргументація України стосовно відповідності чи невідповідності газопроводу європейському енергетичному законодавству буде заслухана та взята до уваги, повідомляє агентство Reuters.

За словами голови "Нафтогазу" Юрія Вітренка, Україна таким чином отримає шанс впливати на процес сертифікації та дізнатися про справжні умови, за яких "Північний потік-2" отримає дозвіл на діяльність.

Своєю чергою голова "Оператор ГТС України" Сергій Макогон відзначив, що в якості учасника процесу сертифікації Україна зможе не допустити російських спекуляцій на газовому ринку.

"ОГТСУ відведено окрему роль як компанії, яка має унікальну експертизу в питанні транспортування газу до ЄС. У нас є вагомі аргументи, - як технічні, так і політичні, - які мають покласти край російським спекуляціям на європейському газовому ринку", – зазначив голова ОГТСУ Сергій Макогон.

При цьому, наголошує Юрій Вітренко, Україна наполягатиме на тому, що діяльність "Північного потоку-2" унеможливлює конкуренцію на ринках низки європейських країн, до яких, першою чергою, відноситься і Україна. Крім того, в процесі сертифікації має бути врахована норма європейського законодавства, за якою російський монополіст зобов'язаний надати доступ до газопроводу по всій його довжині. Іншими словами, Росія має забезпечити доступ й до інших своїх газопроводів (зокрема, і української ГТС), якими вона транспортує газ до Європи.

Варто зауважити, що на сертифікацію російського газопроводу відведено 4 місяці починаючи із 8 вересня 2021 року не зважаючи на те, що Росія вимагає негайного введення "Північного потоку-2" в експлуатацію, обіцяючи натомість розпочати поставки газу до Європи негайно і у повному об'ємі. Втім, процес сертифікації "Північного потоку-2" може затягнутися і тривати до травня 2022 року через низку бюрократичних процедур.