Один з найбільших інвестиційних банків, ЄБРР може згорнути діяльність в Україні

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) який в Україні інвестує в секторах інфраструктури, енергетики, агробізнесу, банківському, промисловості та природних ресурсів може піти з українського ринку. Таку думку висловив економіст Андрес Аслунд у своєму Twitter.

На думку Аслунда, ЄБРР може припинити свою діяльність в Україні через незрозумілі дії уряду з розподілом коштів, які були залучені для виплати боргів інвесторам у "зелену" енергетику.

Асланд пише, що у 2020 році український уряд фактично заблокував усі прямі іноземні інвестиції, відмовившись платити гарантовані тарифи на зелену енергію. Після довгих роздумів уряд погодився на цьому тижні дозволити "Укренерго" продати "зелені" єврооблігації за $825 млн із прибутковістю 6,875% під державні гарантії.

Цінні папери розмістили на рахунки "Укренерго", потім "Укренерго" продало валюту, гроші в гривнях перерахували на ДП "Гарантований покупець", який мав перерахувати кошти виробникам "зеленої" енергетики, це близько 1200 компаній, які є гравцями ринку "зеленої" енергетики. Однак гроші досі не пішли.

Варто зазначити, що в договорі вказано, що НЕК "Укренерго" зобов'язана забезпечити шлях проходження цих коштів і уряд зобов'язується забезпечити, щоб гроші спокійно дійшли від покупців облігацій до виробників "зеленої" енергетики. Про це йдеться також у постанові уряду від 11 листопада.

У пункті 5 постанови сказано, що Міненерго разом з приватним акціонерним товариством "Укренерго" та державним підприємством "Гарантований покупець" має забезпечити "спрямування коштів за запозиченнями на погашення заборгованості, яка виникла відповідно до договорів про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом, укладених державним підприємством "Гарантований покупець" з виробниками електричної енергії, яким встановлено "зелений" тариф."

Асланд підкреслює:

"ЄБРР купив зелені облігації на $75 млн. Але далі уряд вирішив не платити заборгованість виробникам відновлюваної енергії. Замість цього вона хоче віддати всі кошти державному "Енергоатому", якому слід було б дозволити підвищити тарифи. Таким чином, український уряд підтримує хаос на ринку електроенергії та успішно стримує ПІІ з України", - зазначає економіст.

На його думку, час вирівняти тарифи на електроенергію, мінімізувати перехресне субсидування та ліквідувати заборгованість. Асланд впевнений, що такі дії українського уряду призведуть до колапсу іноземних інвестицій. Адже значна частка їх була пов’язана лише у сектор «зеленої» енергетики.

Якщо гроші йдуть не туди, то ЄБРР та МВФ вважатимуть, що це просто є міжнародним фінансовим шахрайством. МВФ та ЄС сказали, що доки не буде здійснено розрахунок, енергосистему України не з'єднають з енергосистемою ЄС.

Варто зазначити, що ЄБРР давно підтримує не тільки фінансово державний та приватний сектори в Україні. ЄБРР ініціював створення Офісу бізнес-омбудсмена, а також брав участь у створенні системи ProZorro. Сумарно у різних сферах, банк залучив понад 14,5 млрд євро.

Україна може зайняти провідні позиції на світовому ринку у видобутку літію.

Зеленський зустрівся з Еміром Катару та домовився про постачання зрідженого газу в Україну.

Харківський державний авіазавод готують до приватизації, чергові кроки врятувати авіапромисловість країни.