Нова криза світового масштабу цілком ймовірно розпочнеться з Китаю

Загроза банкрутства китайського гіганта-забудовника Evergrande, яке так лякає економістів по всьому світу - лише одна з проблем, з якими за останні місяці зіткнувся Китай. Одна з найбільших економік світу потерпає через рекордне зростання інфляції, падіння ВВП та зростання держборгу. Не додають упевненості готовність Китаю вв'язатися у військову авантюру з Тайванем та внутрішні економічні проблеми країни. Зокрема, співзасновник та директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future Анатолій Амєлін звернув увагу на ряд "тривожних дзвіночків", які сигналізують про те, що Китай, через низку причин, невдовзі ризикує стати джерелом масштабних проблем для всього світу.

Так, у третьому кварталі 2021 року ВВП країни скоротився на 3% у порівнянні із другим кварталом - зараз він становить 4,9%. Крім того, показники виробничої інфляції в країні побили 26-річний рекорд, а рівень державного боргу зріс майже вчетверо у порівнянні з ВВП.

При цьому Китай "штормить" від кризової ситуації, в якій опинився девелоперський сектор: окрім згаданої China Evergrande Group, яка кілька місяців балансує на межі банкрутства, в непростій ситуації опинилася і низка інших забудовників: так, Shimao Group стикнулася з падінням обсягу продажу, компанія Kaisa не змогла вчасно розрахуватися з боргами, а інвестиційна група Baoneng, знов-таки через борги, вже розпродає свої активи. Примітно, що проблеми китайських девелоперів ризикують стати проблемами фінансової системи країни, а зрештою, за принципом ланцюгової реакції - і всього світу.

При цьому чимало всесвітньо відомих компаній, виробництва яких розташовані в Китаї, скаржаться на "кризу постачання", спричинену труднощами при транспортуванні продукції з країни.

Вистачає і внутрішніх проблем: ініціатива уряду щодо введення податку на нерухомість стривожила населення, оскільки 80% активів домогосподарств складає саме нерухоме майно, а отже - новий податок вплине на доходи місцевих урядів, які раніше чимало заробляли на продажі такого майна. Наслідки пандемії та кризи енергоресурсів, своєю чергою, настільки вплинули на постачання, що уряд уже видав розпорядження, в якому населенню радять запасатися продуктами харчування та товарами першої необхідності. Сама ж енергокриза прийдешньої зими призведе до того, що частина Китаю відчуватиме брак електрики.

Відносини Китаю з іншими країнами теж залишають бажати кращого: зокрема, США не планує відновлювати роботу генконсульств, закритих ще влітку 2020 року. Китай, своєю чергою, за прогнозами експертів, готується до військової агресії проти Тайваню - в кращому випадку, замість військових дій в активній фазі проти Тайваню буде застосовано тактику "війни на виснаження". Погіршилися стосунки і з "основним союзником" - Росією, оскільки Китай, за деякими даними, вже починає зазіхати на частину території РФ.

Примітно, що Центральне розвідувальне бюро США в своїй останній доповіді внесло Китай в перелік основних претендентів на розв'язання глобального конфлікту ще до 2040 року.

"У Китаю, звичайно, є високий запас міцності та централізована ефективна влада, але хмари вже згущуються і будь-який незручний рух може призвести до ефекту доміно. Не лише у Китаї, а й для всієї світової економіки", - резюмував Анатолій Амєлін.

Нагадаємо, нова світова економічна криза може початися з Китаю і призвести до девальвації гривні та зростання цін в Україні.

Нагадаємо, в 2020 і 2021 роках світ переживає небачену кризу, викликану дефіцитом напівпровідників.

Нагадаємо, через дефіцит нафти світова паливна криза поглибилася.