Ринок землі в Україні запрацював влітку, але законодавство потребує доповнень, коригувань та удосконалень

У Верховну Раду внесли законопроєкт № 6199, який передбачає зміни до продажу землі сільськогосподарського призначення.

У документі пропонують зробити простішим алгоритм для купівлі землі з метою садівництва та особистого господарювання. Це переважно невеликі ділянки, і депутати пропонують не перевіряти власників на відповідність необхідним вимогам. Депутати пропонують зобов’язати власників цих ділянок подавати декларацію про доходи, а у разі невідповідності цієї декларації – землю конфісковувати.

"Це насамперед стосується питань недоцільності існування перевірки набувачів при набутті у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення садівництва, особистого селянського господарства", - йдеться у пояснювальній записці.

Пояснювальна записка розкриває причини того, чому депутати вирішили ввести подібні зміни, та кого змінами обмежити. Депутати підкреслюють, що навколо закону точилося чимало дискусій, і деякі пункти не врахували.

Наприклад, у документі пропонують розширити перелік осіб, яким заборонено купувати землю. Нардепи доповнили до вже існуючих заборон осіб, до яких застосовані санкції.

Згідно з текстом закону, особи, які хочуть купити невелику ділянку для особистого користування, у розмірі до 0,24 га для садівництва, та у розмірі до 2 га для особистого сільгосгосподарства, мають надати юристам відповідну декларацію для укладання угоди. У разі, якщо буде виявлено не співпадіння декларації та дійсності, земельну ділянку конфіскують.

Також нардепи пропонують для розрахунків за такі ділянки використовувати безготівкову форму оплати на рівні з готівковою.

"Суб'єкт другої черги може реалізувати своє право на придбання землі за відсутності суб'єкта першої черги або відмови такого суб'єкта від купівлі", - йдеться у документі.

Проте відмова має бути офіційно задокументована. Тобто має бути заява про те, що людина відмовляється від купівлі земельної ділянки.

Новим законодавством передбачається встановлення першочергового права особи орендаря земельної ділянки у разі, якщо її продаватимуть. У разі, якщо орендар не має права на придбання у власність землі згідно з законом, він може передати своє право іншій особі.

Крім того, в проєкті документу пропонують визначити підстави, за яких не можна відмовити у реєстрації прав на ділянку з обтяженнями. Це, зокрема «намір власника землі щодо її продажу чи переважне право купівлі земельної ділянки, передане іншій особі на підставі відповідної угоди та заборона передачі землі сільгосппризначення в оренду особою, яка використовує ділянку на праві емфітевзису.

Таке вдосконалення земельного законодавства, вважають народні обранці, має сприяти інвестиційній привабливості землі та дасть змогу ринку повноцінно функціонувати.

Тим часом у Мінагрополітики прозвітували щодо правочинів в рамках ринку землі. Станом на 12 листопада було складено 42 797 угод

5279 нотаріусів подали заяви для отримання доступу до Державного земельного кадастру. З них було погоджено 5237, чекають у черзі – 8 та було відмовлено 681 випадків.

Найбільший попит має земля у Харківській, Кіровоградській та Дніпропетровській області.

Варто зазначити, що за словами заступника Мінагро Тараса Дзьоба, протягом перших трьох місяців ринку землі були видані кредити під заставу 584 гектарів землі сільськогосподарського призначення.

Середня вартість землі за останні 4 місяці, за розрахунками Київської школи економіки, становить 31-34 тисячі гривень за гектар.

"Є дві області-лідери, де ціни на товарну землю є найвищими. Це Київська та Львівська область. У першій п’ятірці областей з найдорожчою землею увійшли також Івано-Франківська, Чернівецька та Полтавська області", - зазначив експерт з Київської школи економіки Роман Нейтер.

Кабмін затвердив методику оцінки земельних ділянок.

В Україні запрацювали нові правила купівлі та продажу нерухомості.

Експерти прогнозують зростання цін на землю.