Після того, як на українські кордони почалися ворожі атаки, оборонний комплекс почав відновлюватися, за вісім років війни Україна наростила виробництво, та виготовляє зброю на експорт.

Володимир Пікузо, очільник програми "ВПК та оборона" з Українського інституту майбутнього розповів у матеріалі Фокус, що у 2014 році, коли розпочалися бойові дій на Донбасі, оборонні підприємства займалися лише ремонтом старої радянської техніки.

Це було основними напрямками роботи підприємств оборонпрома на Києвщині, Миколаївщині, Харківщині, Львівщині, Житомирщині, Запоріжжі, та інших.

На одних підприємствах мала зберігатися вся техніка, але як виявилося у 2014 році, більшість її була розпродана, розукомплектована та не готова до експлуатації.

«Під час перевірок виявили, що більшість одиниць техніки розукомплектовані заради продажу окремих вузлів або їх використання під час ремонту техніки на експорт», — зазначив Пікуза.

У іншій групі підприємств оборонного комплексу були спеціалізовані виробництва, які зуміли зберегли свої кадри. Зі збільшенням держфінансування після 2014 року вони взяли на себе функції серійного виробництва, не маючи відповідних потужностей, але маючи великий досвід.

Також є ще одна група підприємств, з винятковими правами на експорт та імпорт озброєння. Це держкомпанія "Укрспецекспорт" та її дочірні підприємства у складі концерну "Укроборонпром".

Варто зазначити, що ВПК будь-якої країни є збитковим, адже виділяються величезні кошти для того, щоб забезпечити оборонну спроможність держави. Але якщо підприємства виробляють продукцію, та ще й вміють продати її як експорт, то частково держава гасить витрати, які йдуть на оборонну промисловість та армію.

На думку спеціалістів, одна з проблем українського ВКП, це відсутність довготермінового планування.

Оксана Сироїд, з Київської школи економіки зазначає, що у оборонному бюджеті США міститься 300 сторінок, у той час, як в українському – це кілька рядків. На думку Сироїд, оборонна промисловість залишається єдиною галуззю, де продовжують діяти принципи радянської планової економіки.

Втім, на думку Володимира Пікузо український ВПК вийшов на якісно новий рівень через збільшення як держфінансування, та зацікавлення з боку іноземних замовників.

Експерт з Незалежної антикорупційної комісії (НАКО) Андрій Муравський, розповідає, що до держконцерну "Укроборонпром" входить 118 підприємств, з них 21 знаходиться на тимчасово окупованій території, а прибуток показують лише 28 компаній.

Найважливіші оборонні підприємства, на думку Муравського — Харківське КБ машинобудування ім. Морозова, завод ім. Малишева, КБ "Промінь", авіабудівника ДП "Антонов", виробника авіадвигунів компанію "Івченко-Прогрес", виробника силових установок для військових кораблів "Зоря — Машпроект".

Директор Центру досліджень армії Валентин Бадрак зазначає, що "ПТРК "Скіф" та "Корсар" від КБ "Промінь" мають попит на зовнішньому ринку.

Літом поточного року Верховна Рада ухвалила законопроєкт, згідно з яким "Укроборонпром" трансформують у прозорі компанії з корпоративним управлінням.

"Це важливо для національної безпеки, євроатлантичної інтеграції, підвищення конкурентоспроможності ВПК відповідно до міжнародних стандартів", — заявив експерт з Незалежної антикорупційної комісії.

Впродовж п’яти років частка приватних підприємств у виконанні оборонного замовлення збільшилась із 23% до 54%. Приватні компанії також активно працюють на експорт.

У 2021 році, за підрахунками Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), витрати на оборону у світовому масштабі становили $1,98 трлн. З них $5,9 млрд — частка України, що відповідає 34 позиції. Серед експортерів озброєння за 2016–2020 роки Україна посідає 12 позицію з часткою у світовому обсязі експорту 0,9%.

За статистичними даними Держстату можна припустити, що обсяг експорту близько $1 млрд.

У НАКО зазначають, що українська "оборонка" виживає лише за рахунок експорту — у структурі збуту він становить близько 75%. Наприклад, у 2019 році держконтракти принесли ДК "Укроборонпром" близько 7,5 млрд грн, а експорт — 23,4 млрд грн.

2021 року держконцерн нарощує обсяги виробництва та експорту. За словами директора "Укроборонпрому" Юрія Гусєва, за перше півріччя обсяг виробництва на підприємствах концерну зріс на 19,5% — до 16,6 млрд грн у порівнянні з першим півріччям 2020 року. Він також зазначає, що обсяг укладених контрактів спецекспортерами за перше півріччя зріс на $239 млн — до $393 млн, а надходження коштів від виконання контрактів — на 75% — до $317,5 млн.

Компанії оборонного комплексу України експортують у такі країни як Китай, Об'єднані Арабські Емірати, М'яну, Німеччину, Індію, Туреччину, Італію, Сингапур та Південну Корею. В цілому, згідно з інфографікою, від експорту компанії отримують прибуток розміром до 6 мільярдів гривень.

Скриншот Фокус.

На "Київському бронетанковому заводі" завершили роботу над першим зразком БТР-4КШ-Т

Ціна авіапромисловості: скільки заплатить новий власник за харківський авіазавод

Новітні британські ракети на озброєнні ЗСУ, Міноборони розкрило плани