Держбюджет України на 2021 рік знову хочуть переглянути - цього разу через те, що депутатам знадобилося на 40 мільярдів збільшити витрати. Як і на що планують розподілити ці гроші?

Проєкт закону, яким передбачається внесення змін до Державного бюджету на 2021 рік, Верховна Рада більшістю голосів підтримала 23 вересня. Документ передбачає, що до кінця року видатки будуть збільшені на 40 мільярдів гривень - ці гроші планують спрямувати на інфраструктурні проєкти та соціальні заходи. При цьому левова частка цих коштів - 16,5 мільярдів - буде спрямована саме на інфраструктуру. Про це йдеться в документі, опублікованому на сайті Верховної Ради.

Зокрема, чергова чимала сума знадобилася президентському проєктові "Велике будівництво": на нього з бюджету виділять 1,5 мільярди. Ще 15 мільярдів будуть передані Укравтодору. А от отримувачі субсидій змушені будуть обійтися дещо меншою сумою - на виплату державної допомоги Рада планує спрямувати 12 мільярдів.

Проблему із затримкою виплати заробітної плати військовослужбовцям також планують вирішити шляхом збільшення видатків бюджету: на покриття дефіциту в коштах спрямують 3,8 мільярда. Ще 4,9 мільярда нардепи вирішили спрямувати на ЗСУ.

Збільшити вирішили й фінансування стаціонарної допомоги людям, хворим на COVID-19 - на ці потреби Національна служба здоров'я додатково отримає 2 мільярди.

Покриття заборгованості по заробітній платі перед шахтарями обійдеться бюджету ще в 1 мільярд. Решту коштів - 848 мільйонів гривень - розподілять між переселенцями з окупованих територій, яким необхідно виплатити компенсації за житло, Центром протидії дезінформації, аеропортом "Бориспіль" та підприємством "Укрсервіс Мінтранс".

Примітно, що на думку авторів законопроєкту гроші на все це в бюджеті знайдуться - до кінця року очікується, що план бюджетних надходжень буде перевиконано за кошт податкових надходжень та ПДВ. За зміни до бюджету Верховна Рада має проголосувати до 7 жовтня.

Варто зазначити, що наразі в парламенті зареєстровані два альтернативні проєкти закону, які також передбачають внесення змін до бюджету. Щоправда, їх автори пропонують перерозподілити кошти іншим чином - замість інфраструктури спрямувати більшу частину грошей на боротьбу з коронавірусом або спрямувати їх на Фонд розвитку підприємництва.

Нагадаємо, для того, щоб реально знизити тарифи для населення, влада має зробити кілька рішучих і непопулярних кроків.