Україна подолала пік інфляції - тепер її рівень, згідно з прогнозом Регулятора, знижуватиметься

У жовтні споживча інфляція в Україні сповільнилася до 10,9% в річному вимірі, а отже - "велике подорожчання" товарів та послуг минуло. Надалі інфляція сповільнюватиметься та, зрештою, досягне цільового рівня 5% наприкінці 2022 року, повідомляють в НБУ.

За підсумками жовтня, зазначають в Нацбанку, споживча інфляція дещо перевищила прогнозовану Регулятором - на це безпосередньо вплинули одразу декілька чинників. Так, протягом місяця спостерігалося викликане здорожчанням енергоресурсів зростання цін на макаронні вироби, хлібопекарську та молочну продукцію, овочі, молоко та м'ясо (втім, на дві останні позиції впливала також несприятлива ситуація у тваринництві). Торговельні обмеження, введені Росією, своєю чергою, вплинули на здорожчання круп.

Разом з тим новий врожай та його перероблення пригальмували зростання вартості соняшникової олії, цукру та фруктів, а зміцнення гривні спинило подорожчання яєць. Знижувалися в жовтні й темпи зростання цін на тютюнові вироби.

На вартості непродовольчих товарів подолання інфляційного піка позначилось несуттєво: в жовтні незначно подорожчали ліки, алкоголь та побутова хімія, а от одяг, взуття та автомобілі стали дещо дешевшими.

При цьому протягом жовтня було зафіксоване прискорення зростання цін на послуги - зокрема, у річному вимірі на 9,6% подорожчали відвідини кафе та ресторанів, салонів краси, закладів культури, збільшилася вартість транспортних послуг; крім того, тенденція до здешевлення туристичних путівок також дещо сповільнилася.

Світове здорожчання нафти вплинуло на вартість пального - тут ще більшого здорожчання бензину та дизелю вдалося запобігти завдяки державній політиці регулювання цін, яка проводиться з травня 2021 року.

Щодо комунальних послуг, то фіксований тариф та укладання річних контрактів посприяли зниженню вартості природного газу для населення - з цієї ж причини вартість опалення підвищувалася повільно.

Нагадаємо, в Україні стабілізувалися ціни на паливно-мастильні матеріали.

Нагадаємо, ціна соняшникової олії знизилась, але експерти прогнозують нове здороження найближчим часом.

Нагадаємо, через пандемію COVID-19 у світі скоротилося виробництво сировини, через що виробники, своєю чергою, змушені підняти ціни на харчові продукти.