Лукашенко заявив, що вирішить питання з санкціями від ЄС перекриттям транзитного газу

Лідер Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що у разі розширення санкцій та перекриття кордонів він припинить постачати до Європи газ. На засіданні у четвер 10 листопада Лукашенко заявив, що буде "щось із цим робити".

Він сказав: "Ми гріємо Європу, а вони нам погрожують". Лукашенко говорить про газопровід, який прокладений через територію цієї країни до Євросоюзу.

"Я б рекомендував керівництву Польщі, Литви та інших пустоголових людей подумати, перш ніж говорити", - зазначив він.

Нагадаємо, на кордоні Білорусі та Польщі знаходиться тисячі мігрантів з Іраку, Сирії, Ємену. Це біженці, які прагнуть жити у Євросоюзі.

Представники ЄС звинуватили Білорусь у провокуванні кризи, та застерегли, що готують для опального самопроголошеного президента новий пакет санкцій.

Для багатьох європейців коментар Лукашенко став пересторогою, на тлі дедалі більшої енергетичної кризи у Європі. Нагадаємо, що цього року ціни на енергоносії злетіли та перевищили всі прогнози.

Проте, за словами комісара ЄС Паоло Джентілоні, "у питаннях постачання газу ми маємо максимально використовувати наші відносини з країнами-постачальниками — державами Африки, Норвегією, Росією, і ми не дозволимо Лукашенку залякати нас своїми погрозами".

Світлана Тихановська, опозиційний політик з Беларусі, яка знаходиться у вигнанні, припускає, що Лукашенко блефує. А от інша експертка Катя Яфімава вважає, що до слів Лукашенко слід ставитися більш серйозно. У разі, якщо лідер білорусі здійснить свою погрозу, ціни на газ знову підвищаться.

Додаткові санкції ЄС можуть бути введені вже в понеділок. Серед можливих заходів – припинення посадки міжнародних авіакомпаній, які перевозять мігрантів, в аеропорту білоруської столиці Мінська.

Національний перевізник Туреччини Turkish Airlines заявив, що обмежить продаж квитків на деяких маршрутах для громадян Іраку, Сирії та Ємену.

Ірак заявив, що організовує рейси для репатріації громадян Іраку з Білорусі.

Повідомляється, що ЄС також розглядає санкції проти російської державної авіакомпанії "Аерофлот" за перевезення мігрантів до Білорусі. Тема санкцій, імовірно стане головною на зустрічі глав МЗС ЄС у Брюсселі 15 листопада

Білоруському національному авіаперевізнику "Белавіа" в травні заборонили політ в небі ЄС після того, як літак Ryanair був змушений робити аварійну посадку у Мінську, та арешт журналіста-дисидента.

ЄС звинуватив Білорусь у здійсненні «гібридної війни», заохочуючи тисячі людей з Близького Сходу їхати до Польщі. Мігранти великими групами обсідають кордон з Польщею.

Важко сказати, наскільки реалістичними є погрози Олександра Лукашенка. З одного боку він відомий своїми експресивними витівками, а з іншого перекриття транзиту газу було б катастрофічним для бідної економіки Білорусі, вважають експерти.

Також цікавим є той факт, що газ, який Лукашенко погрожує перекрити, не його – він належить Росії. Будь-які рішення щодо його долі будуть прийматися в Москві.

Судячи з того, що Москва сказала про майбутнє газопроводу "Північний потік-2", питання постачання газу до Європи можна використовувати як важіль. Але це питання постачання, а не його повного відключення.

Відомо, що канцлер Німеччини Ангела Меркель телефонувала Путіну, звертаючись про допомогу у розв'язанні конфлікту, але безрезультатно.

На терміновому засіданні Ради Безпеки ООН західні делегації засудили "організовану інструменталізацію людей, чиє життя та благополуччя були поставлені під загрозу в політичних цілях Білорусі".

Тим часом на польському кордоні мігранти, що застрягли, кидали каміння та намагалися зламати огорожу з колючого дроту. Заступник міністра закордонних справ Польщі закликає ввести цілеспрямовані санкції проти Білорусі.

Німеччина запропонувала як вирішити міграційну кризу, реакція України.

"Бєлеренго" продовжить забезпечувати Україну електроенергією протягом листопада.

Чому Україна попросила аварійну допомогу у Словаччини.