У Держпродспоживслужбі пропонують змінювати законодавство, щоб отримати якісну питну воду, яка стає дефіцитом

Питна вода з крану для багатьох українців перестала бути чимось буденним, зазвичай, щоб попити сирої води, користуються бутильованою, або у крайньому випадку кип’ятять. У Держпродспоживслужбі наголошують, що Україна може стикнутися з браком якісної питної води.

На екологічному семінарі цю проблему озвучила голова відомства Владислава Магалецька. Вона заявила, що варто якнайшвидше впроваджувати в Україні європейські норми за якістю.

«З 2021 року нормативи для 4-х показників (акриламід, вінілхлорид, епіхлорогідрин, хлорати) у Європі у 100 разів жорсткіші, ніж в Україні", - зазначила Магалецька.

Водночас за словами експертки, в нашій країні діють ДСНП «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», але у них у порівнянні з нормами ЄС взагалі відсутні 23 показники безпечності та якості питної води.

У серпні поточного року Президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо водної безпеки держави. Згідно з цим рішенням, контролюючі органи перевіряють підприємства, які скидають та відбирають воду.

Подібне інспектування, має захистити річки, які зникають через відповідні забруднення. За даними Держекоінспекції, за останні 25 років в Україні зникло 100 водних об'єктів через забрудненість.

Якість води залежить від низки факторів, не в останню чергу на якість впливає стан водопроводів, способів та методів очищення, знезараження води.

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт N5723, у якому передбачається модернізація кожного водоканалу України, у тому числі будуть виділені кошти на очисні споруди. Проєкт дасть можливість замінити застарілі водні мережі.

Також в проєкті пропонують провести воду у ті населені пункти, які не мають централізованого постачання води.

За словами екскерівника екодепартаменту Єгора Фірсова, в нашій країні є 4 міста та 60 смт взагалі не мають власного водопостачання. У своєму блозі Фірсов розповів, що третина українців не мають центрального постачання води, а половина - 50% не мають доступу до каналізації.

Також, Фірсов зазначив, що водоканали втрачають воду, через застарілі мережі 40% води витікає в землю.

У світі Україна знаходиться у червоній зоні по запасах води.

"У рейтингу ми знаходимось на 125 місці між Чадом та Суданом. Запасів води в нас у 20 разів менше чим у Швеції", - зазначив фахівець.

Фірсов розповів, як боролися з нестачею води у 70% у Житомирі минулого року. Там прийшлося закачувати воду у водосховище помпами з річки, що на іншому боці міста.

Експерт зазначає, що реформа водної галузі наразі як ніколи на часі.

На реалізацію програми необхідно 28 млрд 500 млн грн, з них коштом держбюджету - 16 млрд 900 млн грн. На 2022 рік в рамках програми необхідно 5 млрд 230 млн грн.

Для реалізації проєкту якісної питної води для українців необхідно 17 мільярдів грн.

Депутати підтримали запропонований бюджет з правками.

Експерти попереджають, що зміна клімату може спричинити глобальну водну кризу.