В Кабінеті міністрів запевняють, що Україні вистачить вугілля для проходження опалювального сезону, а запити про аварійні поставки електроенергії - це "технологічні речі"

В четвер, 11 листопада, Україна вдруге з початку місяця запросила про аварійні поставки електроенергії - цього разу в якості донора виступила Словаччина, тоді як 2 листопада допомогу вітчизняній енергетиці надавала Білорусь. В Укренерго необхідність такого кроку пояснили аварією на Бурштинській ТЕС, яка належить компанії ДТЕК.

Враховуючи, що Бурштинська ТЕС забезпечує електроенергією так званий "Бурштинський енергоострів" (Івано-Франківська, Закарпатська та Львівська області), об'єм аварійної допомоги на час термінового ремонту одразу чотирьох блоків ТЕС склав 100 МВт.

Примітно, що попередній запит аварійної допомоги також був пов'язаний із низкою аварій на електростанціях ДТЕК, яка належить Рінату Ахметову, через що в Укренерго заявили про необхідність проведення перевірок обладнання компанії.

Втім, у української енергетики наразі вистачає проблем і без "аварійної" ДТЕК: станом на 10 листопада 25 енергоблоків на 10 з 12 вітчизняних теплоелектростанцій простоюють через відсутність вугілля. Найбільше енергоблоків з цієї причини зупинили роботу у державної Зміївської ТЕС, що через дефіцит втратила 7 енергоблоків. Наразі на електростанції працює лише один енергоблок. Вуглегірська та Трипільська ТЕС, що також належать державній Центренерго зупинили 4 та 3 енергоблоки відповідно.

Інфографіка: Міністерство енергетики

В Міністерстві енергетики повідомляють, що запаси вугілля на складах ТЕС генеруючих компаній опустились нижче 0,5 млн тонн, то ж блекаут - віялові відключення електроенергії - видається все ближчим. Зокрема, про майбутні відключення світла в столиці в разі стрімкого похолодання вже попередив мер Києва Віталій Кличко, який зазначив, що 12 київським підприємствам з вироблення тепла й електроенергії бракує вугілля й газу.

Втім, в Кабінеті міністрів намагаються не втрачати оптимізму: так, коментуючи ситуацію в ефірі ток-шоу "Право на владу" прем'єр-мініст Денис Шмигаль заявив, що газу і вугілля в Україні достатньо для проходження осінньо-зимового сезону.

"Вугілля їде...ми знаємо і бачимо графік поставок вугілля в Україну. Воно їде і по морю, і їде також по залізниці. Окремо є замовлення від "Центренерго" - це державна компанія, яка замовляє, є український видобуток", - повідомив голова уряду.

При цьому 8 мільйонів тонн вугілля, за словами Шмигаля, Україна забезпечить шляхом власного видобутку, тоді як ще 2 мільйони тонн будуть "дозамовлені по імпорту". Всього ж для проходження опалювального сезону вітчизняним ТЕЦ та ТЕС необхідні 10 мільйонів тонн, які, в разі перебоїв чи нестачі палива, в уряді сподіваються компенсувати природним газом.

"У нас газу абсолютно достатньо і для опалення, і для технологічних потреб. Цим ресурсом ми забезпечені", - сказав Шмигаль, додавши, що станом на сьогодні у сховищах Україна має 17,6 млрд кубометрів газу.

Коментуючи запити про аварійні поставки електроенергії, голова уряду зазначив, що подібна ситуація не є наслідком провалу енергетичної політики уряду - за словами Шмигаля, такі запити є "технологічними речами". При цьому прем'єр зауважив, що лише протягом минулого опалювального сезону Україна близько десяти разів аналогічним чином зверталася по допомогу до сусідніх країн.

Нагадаємо, нестачу вугілля на українських ТЕЦ і ТЕС під час пікових навантажень компенсуватимуть природним газом.

Нагадаємо, Україна пообіцяла відмовитись від використання вугілля в енергетиці до 2040 року.

Нагадаємо, через брак запасів вугілля Україні вперше з 90-х років минулого століття всерйоз загрожують віялові відключення електроенергії.