"Санкції проти контрабандистів", впроваджені в квітні 2021 року, "принесли" в бюджет близько мільярда гривень

Топ-контрабандисти України потрапили в санкційний список РНБО 15 квітня, а вже 11 листопада в СБУ прозвітували - з початку року до державного бюджету надійшли 2 мільярди митних платежів і 981 мільйон гривень завдяки впровадженню санкцій. Про це на брифінгу після засідання РНБО повідомив глава СБУ Іван Баканов.

"Системна боротьба з контрабандою дає відчутний економічний ефект: завдяки роботі Служби безпеки України за цим напрямом з початку 2021 року було донараховано майже 2 млрд митних платежів і сплачено 981 млн гривень до держбюджету", - заявив глава СБУ.

При цьому блокування активів контрабандистів, а також обмеження, застосовані до багатьох суб’єктів підприємницької діяльності припинена, пов'язаних з контрабандою, Баканов назвав "виправданим кроком" - на разі під санкціями РНБО перебувають 22 фізичні і 146 юридичні особи.

Інфографіка: СБУ

Думку голови СБУ щодо "перемоги над контрабандою" поділяє і голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев, який вважає, що усунення від злочинної діяльності найбільш одіозних контрабандистів сприяло перевиконанню планових показників митниці у 2021 році.

Конкретні цифри наводить секретар РНБО Олексій Данилов, який оцінює ефект від санкцій у 47 мільярдів гривень додаткових надходжень до бюджету. Крім того, самі митники наполягають на тому, що контрабанди стало набагато менше, а в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року зафіксовано зростання надходжень на 35% або ж на 98,5 мільярда гривень.

Іншої думки дотримується економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ, який вважає, що "санкції проти контрабандистів" не принесли помітного ефекту: в якості прикладу він наводить значні розходження в показниках імпорту товарів в Україну за даними вітчизняної митниці та митних органів країн - торговельних партнерів.

"Беремо свіжу статистику держказначейства за січень-вересень 2021 року: при плані 276 млрд. грн., митниця "дала" 284 млрд. - перевиконання всього на 8 ярдів або смішні 3%", - зазначає Кущ.

Нагадаємо, щороку держбюджет України недоотримує 200 мільярдів гривень через корупцію на митниці.