Замість обіцянок знизити тарифи, влада в Україні має здійснити низку реальних кроків для того, щоб ціни на енергоносії дійсно стали меншими

Політики постійно обіцяють українцям зниження вартості комунальних послуг - зокрема, низькі ціни на газ - проте в реальності тарифи невпинно зростають. Річ у тому, що, на думку економіста Олексія Куща, Україна йде унікальним шляхом, на якому високі тарифи для населення обумовлені необхідністю сплачувати "корупційну ренту", яка йде в кишені вузького кола зацікавлених осіб. Про це фахівець заявив в інтерв'ю виданню Телеграф.

Логіка дій влади проста: оскільки український ринок газу прив'язаний до світових цін на блакитне паливо, споживачів змушують купувати видобутий в Україні газ, значно дешевша собівартість якого "підтягується" до світових цін. І навпаки, коли світові ціни на газ падають, його продають українцям за штучно завищеною ціною.

"У такій системі координат споживачі не виграють ніколи", - відзначив Олексій Кущ.

На думку економіста, реальна ціна на газ має розраховуватися за наступною формулою: до економічно обґрунтованої ціни додається середня ринкова рентабельність (близько 5%) Але для того, щоб втілити таку модель на практиці, владі потрібно здійснити низку рішучих кроків - зокрема, відмовитися від співробітництва з Міжнародним валютним фондом, який наполягає на підвищенні тарифів.

Піти на розрив з МВФ, втім, недостатньо - Україні потрібні нові закони про ринки газу та електроенергії, які, на відміну від чинних законів, запропонують перерозподіл економічної ренти. Крім того, влада має відмовитись від тієї частини Третього енергопакета, яка стосується забезпечення населення енергоресурсами.

Варто відзначити, що 24 вересня в ході години запитань до уряду у Верховній раді прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що в ході опалювального сезону 2021-2022 ціна на газ не підвищиться.

Довідково: Третій енергопакет - низка законів, яка регулює ринок газу та електроенергії в країнах Європейського союзу, який діє з 2009 року. З 2011 він діє і для України, проте його імплементація досі не завершена і станом на 2020 рік виконана лише на 48%. Очікується, що остаточна імплементація Третього енергопакета підвищить національну енергетичну безпеку та якість послуг, що надаються.

Нагадаємо, з 1 жовтня в Україні почне діяти новий тариф на електроенергію.