Уряд має переглянути підхід до оподаткування та зняти податковий тягар з населення, переклавши його на бізнес

Основним платником податків в Україні, попри розповсюджену думку, є не бізнес, який сплачує до бюджету "усього" 108,7 мільярда гривень, а самі українці - на них, шляхом стягнення прямих та непрямих (акциз та ПДВ) податків держава "заробляє" близько 300 мільярдів. При цьому в уряді весь час говорять про "реформаторський" підхід до оподаткування, завдяки якому фіскальний тиск знизиться саме для бізнесу в той час, як постійне зазирання в кишені українцям давно стало нормою, на що в своїй колонці для видання Фокус вказав економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ.

"Майже 68% доходів держави забезпечуємо ми з вами, сплачуючи прямі податки (прибутковий), непрямі в ціні товару (ПДВ та акциз) і це без урахування квазіподатків на фонд праці (ЄСВ) та лише 32% — бізнес у вигляді корпоративного податку на прибуток та єдиного податку в сегменті мікропідприємництва", - зазначив експерт.

За словами Куща, бізнес давно призвичаївся виходити з ситуації, несучи найменші податкові втрати - підприємці широко користуються законодавчими можливостями сплачувати мізер за користування природними ресурсами, отримувати надприбутки, не сплачуючи при цьому ПДВ та акцизний збір в той час, як весь цей тягар лягає на плечі українців у вигляді податку на легальні доходи, внутрішнього споживання, підвищення тарифів на комунальні послуги.

"Інакше й бути не могло, адже в Україні експортне мито на сировину = 0, податок на прибуток за фінансовими спекуляціями з ОВДП = 0. Податок на дивіденди, якими користується вузька верхівка бенефіціарів, а не пересічні акціонери (їх ми не маємо) = 5%. Податок на дивіденди ІСІ (переважно схемний продукт) = 9%", - вважає Кущ.

Висновки з усього цього, вважає Кущ, невтішні: в Україні не найвищі податки для бізнесу, навіть серед країн, що розвиваються, чинні податки бізнес оптимізує, а так званий "великий бізнес" взагалі вкладає свої прибутки у активи за межами України. Населення при цьому змушене жити "від зарплати до зарплати" та давно втратили можливість накопичити на банківському рахунку бодай невелику суму.

"Саме тому ми не маємо ні системних інвесторів, ні соціально відповідального бізнесу. Вони тут не виживають. А розмови про високі податки для бізнесу це такий спосіб превентивного захисту бізнесом власних інтересів", - резюмував Кущ.

Нагадаємо, уряд пропонує підтримати бізнес, який працює в "червоній" карантинній зоні, виділивши з цією метою 3 мільярди гривень з бюджету.

Нагадаємо, жорсткі перевірки витрат українців впровадять наприкінці 2022 року.

Нагадаємо, податкова амністія передбачає, що в майбутньому будуть діяти санкції для тих, хто не "відбілив" свої активи.