10 країн Європи визнали неготовність відмовитись від атомної енергетики

Радянська стратегія "мирного атому" провалилася після Чорнобильської катастрофи, а після аварії на АЕС у Фукусімі деякі країни (зокрема, Німеччина, Швейцарія, Бельгія та Австрія) взагалі почали відмовлятися від використання атомної енергетики - надто непередбачуваним і небезпечними, як виявилося, можуть бути наслідки намагання "приручити" ядерну енергію.

Донедавна в Європі всі надії покладали на "зелену" енергетику, пов'язуючи з нею майбутнє та критикуючи тих, хто не бажав відмовитись від застарілих енергоносіїв, до яких віднесли і ядерне паливо. Як з'ясувалося, передчасно: не дивлячись на те, що у 2019 році "зелена" електроенергія вперше обійшла атомну за обсягом вироблення та використання, в 2021 році маятник хитнувся назад. Газовий шантаж Росії та викликана ним енергетична криза в Європі змусила уряди багатьох країн замислитись про те, що відмовлятися від АЕС зарано, оскільки "зелена революція" не набрала потрібного розмаху і пережити холодну зиму навряд чи допоможе.

"Страх залишитися без тепла та світла взимку, необхідність виходу з енергокризи через недостатню вітрогенерацію та рекордно високі ціни на газ змусили європейських чиновників згадати про атомну енергетику. Вже десять країн ЄС вимагають визнати її "зеленою", - підкреслює доктор економічних наук, професорка КПІ ім. Сікорського Наталя Семенченко.

Справді, наприкінці жовтня 2021 року представниками Франції, Румунії, Чехії, Фінляндії, Словаччини, Хорватії, Словенії, Болгарії, Польщі та Угорщини. підготували спільну заяву на підтримку атомної енергетики, в якій зазначили, що вона сприяє енергонезалежності і захищає європейських споживачів від волатильності цін на енергоресурси в контексті "сильно збільшених тарифів на природний газ". До того ж саме німці, які з 2011 року виступали за повну відмову від АЕС, тепер співають іншої - більше половини населення Німеччини тепер вимагає відтермінувати закриття шести атомних електростанцій, які ще працюють в країні.

Отже, не такий страшний атом, як його малюють? Уряди країн, які не бажають відмовлятися від АЕС, наполягають на тому, що атомна енергетика лише виграє у порівнянні з тепловою та добре вписується у політику протидії кліматичним змінам, оскільки в процесі функціонування атомних станцій викиди СО2 в атмосферу значно менші, ніж у електростанцій, що працюють на викопному паливі, зокрема й газі.

"Ще рік тому Європа всіляко прагнула "законсервувати" небезпечний атом і носилася з програмами альтернативної енергетики. А вже сьогодні дедалі більше країн стають на шлях розвитку найстабільнішого, найдешевшого і, як з'ясувалося, екологічно чистого джерела енергії — атомної енергетики", - відзначає Семенченко.

Нагадаємо, під час кліматичного саміту Cop26 в Глазго понад 40 країн погодились відмовитись від використання вугілля в енергетиці у найближчі 20 років.

Нагадаємо, в Україні планують виробляти "зелений" водень, який постачатимуть до країн Європи.

Нагадаємо, значну роль в енергетичній кризі, яка охопила Європу, відіграла "зелена революція", що не виправдала сподівань, які на неї покладалися.