У Нацбанку повідомили про 10,3 мільярди доларів, які надійшли від трудових мігрантів

Економіст Олексій Кущ проаналізував, чи варто тішитися такому показнику. На своїй сторінці Facebook Олексій розмістив свої міркування.

Він вирішив дати відповідь на запитання, що було б, якби трудові мігранти працювали в межах країни.

Відповідаючи на це питання економіст взяв до уваги роботи нобелевських лауреатів, які у своїх роботах керувалися рандомізованим контрольованим випробуванням, коли учасники експерименту поділяються на декілька груп, в одній з яких оцінюється зовнішнє втручання, а в іншій групі все залишається без змін (або замість ліків приймаються "пустушки" – ефект плацебо).

Метою досліджень Імбенса и Ангриста є вивчення ефективності зовнішнього втручання у експериментальній групі проти контрольної.

Олексій Кущ спробував провести паралелі з реальним станом справ в Україні, та уявною Україною, якби заробітчани працювали вдома.

"За оцінками НБУ, сума грошових переказів заробітчан до України становила за січень-вересень 2021-го 10,34 млрд. доларів (зростання на 19,7% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року)", - зазначає економіст.

Він зазначає, що сума надходжень від заробітчан дорівнює надходженням від експорту за перші три квартали ключових товарних позицій: зернових, олії, чорних металів та руди.

Гроші, які надійшли від заробітчан не входять у показник Валового національного доходу, але потрапляють у платіжний баланс, та забезпечують стабільність національної валюти.

На думку фахівця це сприяє тому, що представники великого бізнесу та фінансові спекулянти мають можливість виводити свої капітали з України за комфортним курсом.

Він акцентує на тому, що зміцнення курсу гривні в результаті виливається на недоотримані сім'ями трудових мігрантів гривневих доходів, а також впливає на ринок нерухомості, який зростає шаленими темпами, адже мігранти зазвичай туди вкладають зароблені кошти.

Фінансист наголошує, «поки українці заробляють там, а витрачають тут, політичні еліти діють у зворотному напрямку, вони заробляють тут, а витрачають там».

Після чого Олексій Кущ привів приклад ідеальної країни, де наводить такі цифри.

"Ті ж 5 млн українців, які постійно або сезонно працюють за кордоном, могли б генерувати у себе в країні приблизно $100 млрд ВВП, а натомість перераховують на батьківщину 10 млрд, тобто в десять разів менше".

Він нагадав, що працюючи у своїй країні українці сплачують податки в нашу країну, та це дозволяє підвищувати пенсії та соціальні стандарти, отримувати якісну медицину та освіту.

Проблема трудової міграції вимагає складних рішень та розв’язання непростих завдань. Метою яких є створення соціально якісного життєвого простору.

Для цього уряду слід думати про низку причинно-наслідкових зв’язків. Зокрема, про підвищення рівня вартості нацпродукту, рівня зарплати, створення високооплачуваних робочих місць.

Наразі уряд не переймається такими проблемами. А трудові мігранти, на думку Куща стали бомбою сповільненої дії, та дозволяють лише відтермінувати катастрофу.

Олексія Куща підтримав ще один експерт з житлово-комунальної сфери, Олег Попенко. Він зазначив, що збільшення трудових мігрантів означає лише одне – виїзд за кордон дедалі більшої кількості працездатного населення.

"Наш Нацбанк пишається тим, що збільшилася кількість надходжень від наших заробітчан, а, як на мене, це означає, що виїхало ще частину працездатного населення і за фактом в Україні нікому вже працювати. Читав, що Крюківський вагонобудівний завод не може знайти кваліфікованих зварювальників на ЗП у 25 000 грн".

Стало відомо, що з держбюджету України зникне показник запланованого річного курсу долара від НБУ.

Розрив між промисловою та споживчою інфляцією в Україні може призвести до скорочення виробництва

У Мінфіні розробляють законопроєкт, який стане фінальним у проведенні податкової амністії, обкладуть новими податками.