Попри заяви про припинення поставок, "Бєлеренго" продовжить забезпечувати Україну електроенергією протягом листопада

Постачання білоруської електроенергії, яку Україна в обсязі 5 МВт на годину почала імпортувати з Білорусі 6 листопада, судячи з усього може бути припинене у будь-який момент: річ у тому, що деякі учасники вітчизняного енергоринку вже через два дні отримали від "Бєленерго" сповіщення про те, що поставки будуть зупинені з 9 листопада. Зокрема, за даними видання Економічна правда, такого листа точно отримав НАЕК "Енергоатом". Крім того, інформацію про зупинку поставок підтвердив народний депутат Євген Шевченко, який пояснив рішення "Бєленерго" "відсутністю економічної вигоди" для Білорусі.

Втім, на ранок 9 листопада імпорт електроенергії не припинився: за даними "Укренерго", він навіть збільшився до 415 МВт-год, тобто - на 15 МВт-год у порівнянні із попереднім днем.

Історію з припиненням постачання вже встигли пояснити в "Бєленерно". Там зауважили, що Білорусь продовжує постачання електроенергії в Україну в рамках підписаного на листопад контракту, здійснюючи експорт відповідно до контрактних зобов'язань. При цьому в "Бєленерго" також пояснили "історію з листом", зауваживши, що сповіщення справді було адресовано кільком конкретним компаніям, для яких постачання електроенергії в листопаді 2021 року не було заплановане.

Скріншот: t.me/belenergo

Варто зауважити, що наразі білоруську електроенергію в обсязі 400 МВт імпортує "ТЕТ Груп", яка належить колишньому комерційному директорові групи ДТЕК Віталію Бутенко. Крім того, право імпортувати електроенергію в обсязі 15 МВт також має ТОВ "Електро Комʼюніті".

Нагадаємо, що мораторій на імпорт електроенергії з Росії та Білорусі діяв з травня по 1 листопада 2021 року, але кризова ситуація, яка склалася на українських ТЕЦ та ТЕС через нестачу вугілля, змусила уряд оголосити аукціон з розподілу доступу до міждержавних перетинів електромереж на листопад 2021 року. Вже 2 листопада за запитом з боку України Білорусь розпочала аварійні поставки електроенергії, при цьому про довгострокові комерційні контракти не йшлося.

Примітно, що наприкінці жовтня 2021 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль вкотре підтвердив намір України приєднатися європейської енергосистеми, оскільки так званий "енергетичний безвіз" забезпечить країні повну енергонезалежність від Росії та Білорусі.

Нагадаємо, нестачу вугілля на українських ТЕЦ і ТЕС під час пікових навантажень компенсуватимуть природним газом.

Нагадаємо, Україна пообіцяла відмовитись від використання вугілля в енергетиці до 2040 року.

Нагадаємо, через брак запасів вугілля Україні вперше з 90-х років минулого століття всерйоз загрожують віялові відключення електроенергії.