Молодь часто замислюється над тим, як і де треба працювати, що отримувати не мінімальну пенсію

Українська пенсійна система, яка не охоплює потреб пенсіонерів, часто стає питанням, над яким задумується молодь. У матеріалі ВВС розбиралися, як треба працювати та куди відкладати кошти, щоб на час настання пенсійного віку не потерпати від злиднів.

Мінімальна пенсія в Україні з грудня поточного року становитиме 2600 грн. Це ті гроші на які живуть люди похилого віку впродовж місяця.

Для того, щоб отримувати цю мінімальну пенсію, українцеві слід сплачувати у Пенсійний фонд мінімальний Єдиний соціальний внесок. Якщо людина оформлює ФОП, що є часто умовою для прийняття на роботу в українські компанії, вона може обрати систему оподаткування.

«ЄСВ — це ті обов'язкові 1320 гривень щомісяця чи 3600 щокварталу, які я виплачувала разом із 5% моїх доходів. Але є нюанс: ніхто з моїх колишніх роботодавців тоді не пояснював мені, що насправді я платила лише мінімальний розмір ЄСВ. А хто платить мінімальні податки — тому і мінімальну пенсію», - зазначають у повідомленні.

ЗА словами експерта з пенсійних питань, адвоката Віталія Собковича, ФОПами стають, щоб бути на мінімальному податку.

«Однак при реєстрації ви можете обирати, бути на спрощеній чи загальній системі оподаткування».

Якщо за документами ФОП працює звичайний працівник компанії, то зазвичай ця компанія поверх зарплати сплачує необхідну суму податків за спрощеною системою.

Якщо ви оформилися не за спрощеною системою, то щокварталу вимагають не 5% + ЄСВ, а 18% ПДФО (податок на доходи фізичних осіб), 1,5% військового збору і вже 22% ЄСВ. В цілому виходить майже половина заробітку.

Якщо людина працює у торгівлі, та може довести, що з зароблених 15 тисяч їй слід витратити 13 тисяч на виробничі витрати, то весь податок вона платитиме з решти – з 2 тисяч, і це більш-менш вигідно. Але якщо 15 тисяч це вся зарплата, то віддавати половину заради пенсії, яка ще далеко на обрії захоче далеко не кожен.

За даними Держстату, працюючого населення в Україні всього 12,5 млн на 11 млн пенсіонерів, але ц цифра щорічно змінюється у бік зростання пенсіонерів, та зменшення тих, хто забезпечує пенсію.

За підрахунками фінансистів, до 2050 року, розмір пенсії становитиме лише 20% від мінімальної заробітної плати.

Щоб забезпечити себе пенсією фахівці рекомендують звертатися до недержавних пенсійних фондів (НПФ), які мають не лише зберігати накопичення українців, алей інвестувати та примножувати їх.

Наразі в Україні такий метод пенсійних збережень майже не працює.

Закон про НПФ зобов'язує страховиків гарантувати не менше 4% прибутку від внесків. Проте він не дає гарантій, що ви щось заробите.

Ці фонди більш демократичні. Туди можна сплачувати нерегулярно, а також будь-коли забирати свої гроші.

Варто розуміти, що НПФ відкриває звичайні депозити, вони не заробляють на складних відсотках. Фонди також щороку стягують високу комісію за послуги.

На думку експертів, зараз НПФ стають популярніші, найбільші з них мають 200-300 мільйонів гривень, а тому їхні комісії починають зменшуватись.

Також аналітики зазначають, що убезпечити себе від того, щоб не прогоріти, як сумнозвісний банк Аркада, у якому українці тримали свої пенсії, слід вкладати кошти у різні інструменти. Пропонують купувати нерухомість, або акції іноземних компаній.

Українські законотворці розробляють до запуску проєкт другого рівня пенсійної системи, що відомо.

Мінсоцполітики порахувало, що з січня середня пенсія українців становитиме 4 тис грн.

Стало відомо, як і на скільки зростатиме мінімальна пенсія в Україні.