Обіцяного "Газпромом" збільшення експорту газу в країни Євросоюзу не відбулося

Радість країн ЄС з приводу здешевшання російського газу та обіцянок президента РФ Володимира Путіна, які стосувалися нарощення обсягів експорту, була недовгою: 8 листопада обсяги палива у ПХГ лишилися на тому ж рівні, а ціна газу, за даними ICE Futures, знову поповзла вгору і знову сягає майже тисячі доларів за тисячу кубометрів. На противагу заяві російського президента, в "Газпромі" повідомили, що не збираються продавати газ з 8 по 12 листопада; крім того, кроків щодо бронювання відповідних потужностей росіяни так і не зробили, повідомляє Bloomberg.

В РФ на найвищому рівні до такої політики "Газпрому" ставляться поблажливо, пояснюючи, що монополіст має право приймати власні рішення. Європа ж тим часом завмерла у передчутті похолодання: синоптики обіцяють, що погода погіршиться вже за тиждень, запаси ж газу при цьому лишаються рекордно низькими. Дорожчає і електроенергія: приміром, в Німеччині мегават\година зросла в ціні майже на 7%.

Втім, трейдери все ще сподіваються на поблажливість Москви, сподіваючись на те, що в останній момент обіцянка про нарощення експорту все ж таки буде виконана.

"Можливо, їм потрібна доба, аби перенаправити потоки на експорт, і нам слід дочекатися вівторка, перш ніж повністю втратити віру", – розповів Джеймс Гакстеп, аналітик S&P Global Platts.

Та чи варто серйозно сподіватися на те, що ситуація зміниться на краще? Річ у тім, що обіцянки Росії про збільшення експорту газу мають свою ціну:тепер Москва вдається до шантажу цілком відверто та вимагає надійних гарантій того, що "Північний поток-2" запрацює на повну силу найближчим часом - лише після того, за словами Володимира Путіна, постачання газу в достатніх об'ємах буде відновлено.

Своєю чергою Єврокомісія розробила план заходів щодо подолання енергетичної кризи, викликаної здорожчанням газу, який включає екстрену підтримку доходів домашніх господарств (шляхом введення спеціальних ваучерів на оплату комунальних послуг, які фінансуватимуть європейські фонди), державну допомогу компаніям і цільове зниження податків. При цьому уряди країн-членів ЄС самостійно обиратимуть ті із запропонованих заходів, які необхідно ввести для регулювання ситуації.

Нагадаємо, наприкінці жовтня завдяки сприятливим погодним умовам ціни на газ в Європі зменшились, а газова криза трохи послабилася.

Нагадаємо, норвезький гігант газовидобувної промисловості заявив про збільшення експорту природного газу до Європи.

Нагадаємо, українська ГТС здатна транспортувати в Європу додаткові обсяги газу крім тих, які передбачені контрактом з російським "Газпромом".