Літій це один з металів, який має шалений попит у світі, в Україні є родовища

Україна може зайняти провідні позиції на світовому ринку. Компанія з Австралії European Lithium заявила про намір видобувати літій на двох родовищах копалин в Україні. Про це йдеться на сайті Stockhead.

Новітні технології, розроблені відомим інженером та винахідником Ілоном Маском у царині автовиробництва, та використанні іонно-літієвих акумуляторів, почало широко використовуватися у світі електрокарів.

Враховуючи загрозу глобального потепління такі ресурси, як нафта, уран, вугілля поступово відходять на другий план, а видобуток літію зацікавлює чимало підприємців, які дивляться вперед.

У світі літій видобувають у багатьох країнах, однак Україна може бути основним гравцем на світовій арені виробників літію.

Компанія European Lithium має намір інвестувати та видобувати літій на двох родовищах – Добрий та Шевченсківське, попередньо придбавши українське ТОВ Петро-Консалтинг, яка подала заявку на спецдозволи на видобуток літієвих родовищ.

У повідомленні йдеться про інвестиції у проєкт розміром у один мільярд австралійських доларів. Крім того, у European Lithium буде ще один партнер міжнародна інвестиційна компанія Millstone&Co, керуючий партнер якої , Михайло Жернов розповів, що інвестиції розміром 90 млн австралійських доларів будуть надходити впродовж п’яти років. Проте вони будуть спрямовані не лише на розробку українських родовищ, а ще на діючий у Австрії літієвий проєкт.

Виконавчий директор European Lithium Тоні Сейдж заявив:

"Ми сподіваємося приєднати українські родовища до існуючого Wolfsberg, що зробить EUR одним із головних видобувачів літію в Європі".

У австралійській компанії зазначили, що першим етапомбуде підтвердження ліцензії на українські родовища. Другий етап передбачає розвідку родовищ відповідно до JORC на основі перевірочних робіт (подвійне буріння). За приблизними оцінками, роботи у компанії є на три роки, а фінансів потребує не менше ніж 40 млн AUD.

Що цікаво знати про літій. Його називають «білою нафтою». У чистому виді цей метал не існує, а лише у сполуках з іншими мінералами. Варто зазначити, що велика кількість літію є у морській воді, та в надрах цього металу не менше. Літій використовували ще з 1940 років для виробництва кераміки та скла, а також застосовували у металургії, медицині, нафтохімії.

За даними Bloomberg, до появи мобільних телефонів та електростанцій у світі вироблялося 189 тис. тонн літію, новітні технології підвищили попит на літій, а виробництво його підвищило ціни на метал до понад 20 тисяч за тону.

Доктор наук Володимир Михайлов, з інституту геології КНУ ім. Т. Шевченка заявляв, що ресурси оксиду літію в Україні сягають 500 тис. тонн.

Родовища літію розташовані на Українському щиті, який є унікальною рідкіснометалевою провінцією.

Шевченківське родовище розташоване у Великоновоселівському районі Донецької області, за 1 км від села Шевченко. Родовище Добре, яке ще називають Станковатське біля Добровеличківки на Кропивниччині.

Експерти Deutsche Bank стверджують, що попит на літій зросте на 250%, тобто збільшиться у 2,5 раза. Найбільше на цьому зароблять Чилі, Китай, Аргентина та Австралія. На них припадає близько 70% світового запасу металу.

Аналітики дослідницької компанії Industrial Minerals очікували збільшення попиту на літій у 2021 році до 600 тонн.

Екскерівник Держгеонадр, Дмитро Кащук запевняє, що для України інвестиції у розробку та виготовлення літію можуть перетворитися на "золоту жилу". Тим паче, що Україна є лідером за запасами літію у Європі.

Варто зазначити, що за українські родовища літію вже точилася справжня битва. У результаті наразі у компанії Петро-Консалтинг було відібрано ліцензію на видобуток літію у родовищах Добре та Шевченківське.

У березні 2021 року чинний керівник Держгеології Роман Опімах заявив, що «Полохівське родовище заліцензоване ще з 2017 року, а інші об'єкти вакантні».

"Щодо Шевченківського родовища і ділянки "Добра", там є певні судові обмеження... І є ризик, що держава повинна буде віддати дозвіл на об'єкт поза аукціоном якійсь компанії. Ми вважаємо, що це неправильно", - зазначив Опімах.

Опімах також зазначав, що буде проведено аукціон, на якому буде надано дозвіл на видобуток літію.

Стало відомо, що Ілон Маск розпочав будівництво першого зоряного космодрому.

У Нафтогазі повідомили про початок видобутку газу з нової свердловини.

Норвезький гігант газовидобувної промисловості заявив про збільшення експорту природного газу до Європи.