Вакцинація або усунення від роботи

В Україні набув сили закон про обмеження для певних категорій громадян, для яких МОЗ визначило обов’язковою вакцинацію. До закінчення карантину представники цих професій не зможуть приступити до роботи без підтвердження повного курсу щеплення.

Відомо, що для тих, кого від роботи усунуть не зберігатиметься ні стаж, ні заробітна платня. У міністерстві зазначають, що це не примусове щеплення, хоча у деяких експертів на це є своя думка.

Варто зазначити, що такі заходи торкнуться представників органів влади, а також працівників освіти. Представників інших професій не мають права за відсутність вакцини не допускати до роботи. Такі обмеження є незаконними.

Хто має мати повний курс вакцинації, для відвідування роботи

У список обов’язково вакцинованих потрапили представники виконкомів, які так чи інакше мають спілкуватися з громадянами, виконуючи свою роботу.

Також мають обов’язково мати подвійну дозу щеплення працівників територіальних органів виконкомів, держадміністрацій та, незалежно від форми власності, всіх без винятку навчальних закладів.

Проте не лише ці громадяни не мають альтернативи, якщо хочуть продовжувати ходити на роботу та отримувати зарплатню. Після того, як багато регіонів України потрапили у "червону зону", працівники багатьох професій також можуть продовжувати працювати після повного COVID-щеплення.

Законність дій уряду підтверджено у статті 46 Кодексу законів про працю. Про це розповіла представниця PRAVO GARANT Надія Загрія, яка є головою комітету з трудового права Асоціації адвокатів.

Крім того, в українському законодавстві існує стаття 12 ЗУ "Про захист населення від інфекційних захворювань", у якій йдеться про обов’язкову вакцинацію у разі небезпеки зараження певних категорій громадян.

Ця стаття також передбачає, що перелік таких професій встановлює МОЗ, що воно, власне, і здійснило міністерство.

Щодо переліку тих професій, яких немає у законі, наприклад щодо відсторонення робітників сфери громадського харчування у "червоній зоні" без щеплення, то це можна оскаржувати у суду, адже законодавством цю професію у перелік не вписано.

Також слід пам’ятати про людей, у яких є протипоказання для вакцини, але вимагати довідку роботодавець не має права, адже це є медичною таємницею.

За словами Загрії, у постанові Кабміну чітко вказано, що ні зарплати, ні стажу, після усунення через відсутність вакцинації бути не може.

"Нарахування заробітної плати в період усунення не відбувається і стаж також не враховується", – зазначила юрист.

У Державній службі України з питань праці зазначають, що після усунення зарплата не зберігається. А якщо так, то й трудовий стаж нараховуватися не буде.

"Звільнити вас не можуть. Але на місце усуненого співробітника роботодавець може взяти на тимчасову роботу іншого співробітника з вакциною"

Імовірно, українці, яких усунуть від роботи будуть подавати до суду, але як показує досвід, переважна більшість людей вакцинуються. Це простіше та ще й захищає від вірусу, який може завдати чимало клопоту.

Фактори страху, демонстрація кількості захворілих та смертей роблять свою справу, додаючи на ваги "за вакцинацію" переважну кількість українців. Адже великої компенсації за усунення від роботи (та й коли, суди люблять затягуватися на роки) отримати не вдасться, хіба можна буде відсудити назад невиплачену зарплату.

У Раді хочуть послабити та полегшити покарання для тих, хто підробив сертифікат про вакцинацію.

Євросоюз виключив Україну із списку безпечних країн, але з сертифікатами пускатимуть.

Колишня міністерка МОЗ спрогнозувала, коли скінчиться коронавірусна епідемія, це може затягнутися.