З 1 травня 2022 року природний газ, використаний споживачами, будуть вимірювати в кіловат-годинах

"Радянський спадок" у вигляді обчислення обсягів спожитого газу у кубометрах не враховує калорійності палива, тому, згідно з новим законом, з травня наступного року українці платитимуть вже не за кількість використаного газу, а за його якість - газ вимірюватимуть у кіловат-годинах, як це відбувається в більшості країн світу.

В уряді вважають, що новий підхід ліквідує теперішній розрив між цінами на газ в залежності від регіону та допоможе привести параметри газу на внутрішньому ринку у відповідність до його параметрів на митному кордоні України з ЄС.

При цьому думки експертів щодо того, чи знадобляться українцям нові газові лічильники, різняться. Зокрема, голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко впевнений, що без цього не обійтися, причому нові вимірювальні прилади наразі майже відсутні в продажу та коштуватимуть близько 25 тисяч гривень - сума, яку "не потягне" більшість українців.

Своєю чергою експерт з енергетичних питань Олексій Хабатюк переконаний, що нові лічильники з успіхом замінить обчислення суми в платіжці за спеціальною формулою, в якій спожиті кубометри будуть множитися на спеціальній коефіцієнт та на калорійність газу, яку визначатиме шляхом вимірів оператор ГТС

"В результаті з’явиться цифра, скільки кіловат-годин спожив споживач, і ця цифра потім буде фігурувати у рахунку за природний газ", - вважає Хабатюк.

Переваги для споживачів очевидні: зокрема, українці нарешті зможуть порівняти обсяги енергії, отримані ними від спалювання газу та електроенергії і, зрештою, вибрати для себе найвигідніший варіант. Крім того, як вже було згадано, відпаде необхідність платити за обсяги неякісного газу, який, зрозуміло, використовується у набагато більших об'ємах, ніж якісне паливо.

Втім, як завжди, є одне "але": наразі нормативна база закону прописана не до кінця. Зокрема, документ не пояснює положення про "підвищені та занижені норми розрахунку"; крім того, необхідна ціла низка підзаконних актів, прописаних так, щоб вимірювання спожитого газу в нових одиницях однозначно пішло на користь споживачам.

Нагадаємо, на початку опалювального сезону Україна вперше навсправжки зіткнулася з комплексним дефіцитом всіх базових енергоресурсів.

Нагадаємо, нестачу вугілля на українських ТЕЦ і ТЕС під час пікових навантажень компенсуватимуть природним газом.

Нагадаємо, Україна пообіцяла відмовитись від використання вугілля в енергетиці до 2040 року.