Економіст Олексій Кущ порівняв співробітництво з МВФ зі "швидкою допомогою" та назвав альтернативний шлях, яким під час економічної кризи могла б піти Україна

Повна реструктуризація державного боргу, націоналізація стратегічних галузей економіки (зокрема, енергетичної) та експропріація значних (понад 2 мільйонів гривень) депозитів населення - ось шлях, яким під час кризи 2014-2015 років могла б піти Україна, якби тогочасний уряд не вирішив піти легшим шляхом. Цим шляхом стало співробітництво з Міжнародним валютним фондом, яке, однак, зовсім не розв'язало проблему. Таку думку в інтерв'ю виданню Телеграф висловив економіст Олексій Кущ.

Таким чином утворилася патова ситуація, при якій Україна продовжує брати кредит за кредитом, політичні еліти почуваються досить комфортно, багатомільярдні борги з року в рік обслуговують пересічні українці, а стан економіки так і лишається досить хитким, вважає експерт.

"Країна пішла шляхом співпраці з МВФ і викликала "реанімобіль". Проблема в тому, що до "хірургії" хворого довезли, але не вивантажили — він так і продовжує лежати в реанімобілі", - наголосив Кущ.

При цьому, вважає Олексій Кущ, політичні еліти продовжують створювати у населення ілюзію того, що шляхом співробітництва з МВФ країна рухається в правильному напрямку, хоча панацеєю від економічних проблем такий підхід назвати важко.

Звідси випливає, що альтернатива нарощуванню зовнішнього боргу все-таки є, але вона невигідна передусім політичним елітам - адже, за словами Олексія Куща, співробітництво з МВФ - це "єдиний спосіб для наших політичних еліт легітимізації на заході".

Варто відзначити, що 21 вересня місія МВФ після перерви тривалістю в рік відновила роботу в Україні. Через невиконання урядом ряду вимог Фонду (мова йде про продовження низки реформ) два заплановані кредитні транші обсягом в 3,5 мільярди доларів країна не отримала у 2020 році, але тепер в уряді мають надію на отримання чергового траншу розміром в 750 мільйонів доларів до кінця поточного року.

Нагадаємо, через скандал Світовий банк відмовився від подальшої публікації рейтингу Doing Business.