На початку опалювального сезону Україна вперше навсправжки зіткнулася з комплексним дефіцитом всіх базових енергоресурсів

Ситуація в енергетичній галузі України, яка склалася напередодні осінньо-зимового періоду 2021-2022 років видається насправді складною: країні критично не вистачає вугілля та газу, тож розраховувати на те, що опалювальний сезон пройде безболісно для споживачів комунальних послуг, навряд чи варто.

Так, за словами економіста та фінансового аналітика Олексія Куща, станом на початок жовтня у ПСГ України зберігалося 18,7 мільярда кубометрів газу. Враховуючи, що 3,6 мільярда від цієї кількості належать нерезидентам та зберігаються у підземних сховищах на умовах митного складу (тобто, не можуть бути використані державою під час опалювального сезону), ще близько 4,9 мільярда кубометрів відносяться до так званого "буферного газу", який у будь-якому випадку не використовується за призначенням і зберігається у ПСГ для підтримки потрібного тиску, у підсумку Україна має трохи більше 10 мільярдів кубометрів газу. Чи достатньо цієї кількості для успішного проходження опалювального сезону? Так - за умови, що зима буде досить теплою. В протилежному разі обсяг газу, який знадобиться державі, може бути значно вищим за той, який наявний у держави зараз.

"Ми вперше входимо в опалювальний сезон з умовно-достатніми обсягами газу на фоні критично низьких обсягів транзиту російського газу...Річ у тому, що коли Росія різко скорочує обсяги транзиту, відбирати з газової труби фізично буде нічого. Відповідно, якщо відбирати цей газ ми не зможемо, то нам доведеться обирати - або ми продовжуємо транзитувати мізерні обсяги російського газу своєю ГТС, або ми переходимо з режиму віртуального реверсу в режим реального, тобто - насправді починаємо купувати газ в європейських хабах, транзитувати його через всю Європу і далі - у південні, східні та центральні області України", - наголошує економіст.

Не краща ситуація і з вугіллям для ТЕЦ та ТЕС: наразі його запаси майже в 5 разів менші за необхідні для успішного проходження опалювального сезону. На світових ринках вугілля дороге та дефіцитне, крім того - докуповувати та транспортувати його в Україну взимку складно та невигідно.

"Дефіцит одного ресурсу призводить до перевитрат іншого. Тобто, якщо мало вугілля, ми починаємо спалювати більше газу, а газу у нас і так замало. Таким чином, ми стикаємося з комплексним дефіцитом базових енергоресурсів", - зазначив Кущ.

З огляду на це, варто було б розраховувати, що протягом опалювального сезону на українців очікують позахмарні суми в платіжках. Втім, на думку Олексія Куща, цього не станеться, оскільки в уряді прекрасно розуміють: підвищення тарифів стане тією межею, перехід якої спровокує соціальний вибух.

"Скоріше за все, влада не допустить системного колапсу житлово-комунального комплексу, том що населення може терпіти трикратну девальвацію гривні або інфляцію в 44%, але навряд чи хтось стане терпіти відсутність тепла в будинках чи захмарні ціни на газ. Тому забезпечення населення газом і забезпечення квартир теплом - це остання соціальна барикада, яку влада навряд чи буде здавати. Хоча я не виключаю поодиноких ексцесів, коли окремі населені пункти чи навіть окремі регіони будуть опинятися в надзвичайній енергетичній ситуації", - резюмував Кущ.

Нагадаємо, нестачу вугілля на українських ТЕЦ і ТЕС під час пікових навантажень компенсуватимуть природним газом.

Нагадаємо, Україна пообіцяла відмовитись від використання вугілля в енергетиці до 2040 року.

Нагадаємо, через брак запасів вугілля Україні вперше з 90-х років минулого століття всерйоз загрожують віялові відключення електроенергії.