Два космічні агентства та кілька місій потрібні лише для того, щоб доставити на Землю кілька шматочків з Марса

Про амбітні плани розповів доктор Альберт Хальдеманн з Європейського космічного агентства, ESA, на порталі Science Focus.

Альберт Хальдеманн керівник групи корисного навантаження та збірки, інтеграції та верифікації ExoMars. Він координує роботу з NASA.

За його словами, місія Mars Sample Return – це перша місія – фактично програмна, тому що потрібно більше одного корабля – щоб повернути зразки з іншої планети.

"У нас є зразки з Місяця, повернуті місіями «Аполлон», російським марсоходом і нещодавно китайцями. І ми повернули зразки з астероїдів, але ми ще не повернули зразок з Марса. Це мета. Першим кроком є марсохід Perseverance, який починає збирати зразки після того, як NASA успішно посадило його на Марс у лютому цього року», - зазначив експерт.

Perseverance збирає зразки. Фото: скриншот Science Focus

ЄКА відповідає за орбітальний апарат Earth Return Orbiter, який, по суті, буде першим міжпланетним космічним кораблем. Він полетить на Марс, вийде на орбіту навколо Марса, зустрінеться зі зразком корабля на орбіті Марса, захопить зразок, а потім повернеться на Землю.

Далі він не перетинатиме орбіту Землі, але випустить капсулу зі зразками, як тільки вона буде достатньо близько. На Землю повернеться тільки вхідна капсула, а не орбітальний апарат Earth Return.

Fetch Rover підбирає зразки, які відібрав марсохід. Фото: скриншот Science Focus

До того Perseverance буде збирати зразки. Ці зразки будуть поміщені в спеціальні контейнери. У 2026 році NASA запустить на Марс ще одну ракету з посадковим модулем, який перевозить Mars Ascent Vehicle і Sample Fetch Rover.

Запуск доведеться здійснювати автоматично. Ракета буде двоступінчастою твердопаливною ракетою, яка буде нести контейнер Orbiting Sample - або OS, по суті, кулю розміром з футбольний м'яч. Коли ракета вийде на орбіту, вона виведе ОС і залишить її на орбіті Марса.

Дистанційний автоматичний запуск ракети зі зразками. Фото: скриншот Science Focus

«Ми все ще працюємо над тим, як переконатися, що ми зможемо його знайти. Ми робимо його блискучим і використовуємо камери, щоб помітити його з відстані кількох тисяч кілометрів, на якій орбітальний апарат Earth Return Orbiter буде знаходитися під час наближення.

Стиковка на орбіті. Фото: скриншот Science Focus

Вчений зазначає, що на Perseverance та інших марсоходах є прилади, щоб провести аналіз, але вони досить непродуктивні, на Землі існують серйозніші інструменти в лабораторіях.

Що шукатимуть у зразках з Марса

Хальдеманн говорить, що через те, що Марс вважається потенційно придатним для життя, зразки будуть ретельно та суворо захищатися.

«Ми проведемо рентгенівські знімки пробірок, щоб побачити мінералогію вмісту, перш ніж відкрити їх. Деякі зразки також можуть бути піддані синхротронному дослідженню дуже високої енергії, щоб побачити їх склад».

Коли вчені переконаються, що це безпечно, тоді тільки зможуть відкрити капсули.

«До зразків будуть застосовані більш просунуті геохімічні процедури, щоб розглянути деталі та перевірити, чи є якісь органічні матеріали разом із мінералами», - підкреслив вчений.

Українці розробили прототип місячної промислово-дослідницької бази.

Український супутник "Січ-2-30"не полетить в космос, запуск перенесли.

Стало відомо, чому щойно розпочата ера космічного туризму завершилась