Нестачу вугілля на українських ТЕЦ і ТЕС під час пікових навантажень компенсуватимуть природним газом

Українські ТЕЦ та ТЕС завжди виступали в ролі компенсатора у періоди пікового навантаження на енергосистему країни, оскільки саме вони виробляють третину вітчизняної електроенергії. Втім, через брак вугілля, запаси якого, станом на кінець жовтня у 4,2 раза менші за планові, компенсувати баланс енергосистеми доведеться вже для самих теплоелектростанцій та теплоелектроцентралей. В уряді пропонують зробити це за допомогою увімкнення газових енергоблоків ТЕЦ та ТЕС - відповідне рішення під час наради ухвалили представники Міненерго, Нацкомісії з енергетики, НАК "Нафтогаз" та "Укренерго".

Згідно із планом Міненерго, ТЕС і ТЕЦ, які мають енергоблоки, що працюють на газі будуть активуватися лише для балансування енергосистеми в якості окремої допоміжної послуги.

"Такий підхід, з однієї сторони, дозволить фінансово збалансувати підприємства, що працюватимуть на природному газі, та уникнути заборгованості перед НАК "Нафтогаз України", а з іншої – матиме мінімальний вплив на ціноутворення на ринку", – повідомляють у відомстві.

Роль "Нафтогазу" у даній схемі полягає у наданні необхідного обсягу газу за спеціальними умовами для потреб енергогенеруючих підприємств, заради чого будуть підготовані та укладені довгострокові контракти. Своєю чергою "Укренерго" має надати уряду дані про очікуваний склад генеруючого обладнання, яке працюватиме на газі, а також прогнозовані обсяги споживання газу в період з листопада 2021 по березень 2022 року. Крім того, "Укренерго" має розробити порядок придбання допоміжної послуги та передбачити у тарифі на диспетчеризацію "Укренерго" на 2021-2022 роки необхідний обсяг коштів для її оплати.

Варто зауважити, що основну роль в успішному проходженні опалювального сезону в Міненерго відводять атомним електростанціям. Зокрема, голова відомства Герман Галущенко заявив, що енергоблоки АЕС будуть максимально залучені до виробництва електроенергії.

"Навантаження буде рекордним на атомну генерацію за останні 5 років. Мова йде про плюс 7 млрд кВТ-год, що на 15% більше від минулорічного", - повідомив Галущенко під час години запитань до уряду.

Нагадаємо, Україна пообіцяла відмовитись від використання вугілля в енергетиці до 2040 року.

Нагадаємо, через брак запасів вугілля Україні вперше з 90-х років минулого століття всерйоз загрожують віялові відключення електроенергії.

Нагадаємо, Росія та Білорусь скасували аукціони на продаж електроенергії Україні.