Бюджет втрачає величезні суми через тіньове працевлаштування іноземних співробітників

Проблема тіньового ринку праці в Україні за останні роки постала настільки гостро, що уряд врешті-решт взявся за її вирішення: з літа 2021 року тривають перевірки роботодавців, які гіпотетично можуть використовувати працю неофіційно працевлаштованих співробітників або виплачувати більшу частину зарплати в конвертах. При цьому дійшла черга й до іноземців та осіб без громадянства, кількість яких в Україні значно збільшилася за останні роки та, за офіційними даними 2020 року, сягає понад 23 тисяч осіб.

Варто враховувати, що саме через неофіційно працевлаштованих іноземців держбюджет недоотримує левову частку надходжень: річ у тім, що згідно з трудовим законодавством "мінімалка" для таких співробітників значно перевищує мінімальну заробітну плату українців та має становити 30 тисяч гривень на місяць для людей, задіяних в роботі благодійних організацій, громадських об'єднань та навчальних закладів.

Для решти іноземців мінімальна зарплата ще вища - вона має становити 60 тисяч гривень. Зважаючи на це, втрати бюджету через неофіційне працевлаштування таких співробітників колосальні: так, за даними моніторингу, проведеного Мінекономіки, близько 70% осіб, які отримали дозвіл на проживання та роботу в Україні, не сплачували відповідних відрахувань від заробітної плати.

Наразі для того, щоб ухилитись від сплати податків, роботодавцями використовується найрозповсюдженіша схема - укладання фіктивного договору про працю. Також поширеною є ситуація, коли іноземці отримують дозвіл на працевлаштування для того, щоб отримати тимчасовий дозвіл на проживання. Зрозуміло, що насправді такі "працівники" займаються якимись своїми оборудками на території країни, не працюють та, відповідно, не сплачують податків. Перевіркою саме таких випадків вже невдовзі займатиметься Податкова служба.

Примітно, що розмір штрафу за порушення законодавства про працю становить 60 тисяч гривень, причому повторне порушення протягом двох років коштуватиме роботодавцю вже 180 тисяч гривень штрафу за кожного працівника. Що ж до самих іноземців, то їх каратимуть скасуванням дозволів на працевлаштування та проживання і, зрештою, випровадженням за межі України.

Нагадаємо, в уряді планують контролювати та оподатковувати гроші, зароблені українцями неофіційно.

Нагадаємо, в Мінфіні спільно з податківцями розробляють законопроєкт, який стане фінальним акордом у проведенні податкової амністії.

Нагадаємо, українські банки посилили контроль за рахунками громадян та скоро отримають право перевіряти їх витрати.