З держбюджету України зникне показник запланованого річного курсу долара від Нацбанку

Нацбанк України перестане надавати урядові прогнози стосовно того, який курс долара очікується в наступному році. Раніше такі прогнози використовувались при формуванні проєкту держбюджету, але тепер роль прогнозиста виконуватиме виключно Міністерство економіки. Відповідні зміни до закону №5853 вже були ухвалені Верховною Радою і зараз документ очікує на підпис президента, повідомили в Нацбанку.

При цьому в НБУ зазначають, що вилучення цієї норми із закону повністю узгоджується з режимом плаваючого курсоутворення, який діє в Україні, оскільки на обмінний курс впливають ринкові сили і з точністю спрогнозувати, скільки буде коштувати долар в певний проміжок часу, в принципі неможливо. До того ж прогнози Міністерства економіки і Нацбанку, які використовуються при плануванні бюджету, відрізняються один від одного, оскільки міністерство і регулятор ставлять перед собою різні цілі.

"Річ у тому, що ані плану по обмінному курсу, ані відповідального за його реалізацію не існує. За формування курсу гривні відповідають виключно ринкові сили: баланс між попитом і пропозицією. А НБУ виходить на валютний ринок лише для купівлі валюти для поповнення міжнародних резервів України (за умови сприятливої ситуації) та для згладжування різких рухів обмінного курсу", - зазначає директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський.

Втім, Нацбанк і Кабінет міністрів і надалі будуть консультувати одне одного з питань прогнозу основних макроекономічних показників, включаючи показники обмінного курсу.

Варто зауважити, що законопроєкт №5853 був одним із трьох законопроєктів, які стосувалися діяльності Нацбанку та на ухвалені яких наполягав МВФ для подальшого співробітництва з Україною. Зокрема, у Фонді відзначали, що дані документи сприятимуть зменшенню політичного впливу на рішення, які приймає регулятор.

Нагадаємо, для отримання чергового траншу від МВФ парламент вніс декілька змін до закону про Нацбанк.

Нагадаємо, НБУ склав інфляційний прогноз на кінець 2021 та початок 2022 року.

Нагадаємо, держбюджет на 2022 рік передбачає вкрай незначне підвищення мінімальних пенсій та зарплат.