Дворівневе пенсійне забезпечення, пропозиції законотворців

Як відомо, солідарна система пенсійного забезпечення пережиток минулого, та не може забезпечувати потреби сучасних українців. Про те, що слід впроваджувати нову систему пенсій говорять давно, але наразі чиновники досить близько дійшли до того, що розроблені системи будуть прийняті.

У демографічному Інституті імені Птухи, у 2050 році внески до ПФУ будуть здійснювати 9,7 млн працездатних українців, які утримуватимуть 11,7 млн пенсіонерів.

Ще у 2003 році було розроблено норму до законопроєкту про пенсійне забезпечення, де йшлося про індивідуальні пенсійні рахунки для кожного працівника.

Впровадження другого рівня пенсійного забезпечення для багатьох експертів є надією на порятунок економіки та майбутнього українських пенсіонерів.

Першого листопада у парламенті було презентовано новий концепт пенсійної реформи, де йдеться про те, що більшість працюючих українців будуть накопичувати кошти на пенсію самотужки.

Другий рівень пенсійної системи – обов’язковий

Другий рівень передбачає, що відрахування йтимуть не у ПФУ, а будуть накопичуватися на особистих рахунках пенсіонерів.

На внески, зроблені на свої накопичувальні рахунки у українців будуть залишатися права, які можна буде навіть передавати у спадок. Ними можна буде користуватися достроково, але правила користування коштами буде встановлено законами.

Кошти накопичувальний пенсійний фонд вкладатиме у вигляді інвестицій в певні фінансові інструменти, аби вберегти їх від інфляції та отримати додатковий прибуток.

У перспективі такі відрахування навіть у невеликому обсязі можуть забезпечити великий дохід при досягненні особою пенсійного віку.

Запуск другого рівня пенсійного забезпечення відбудеться у 2023 році і матиме кілька етапів.

На кожному з них сума обов'язкових відрахувань щорічно збільшуватиметься, а з 2026 року всі учасники другого рівня отримають право самостійно обирати того, хто управлятиме їхніми пенсійними заощадженнями.

У Мінфін зазначають:

«Накопичувальна пенсія виплачуватиметься додатково до солідарної та не зменшуватиме її розмір».

Для тих, кому на момент запуску накопичувального рівня буде понад 55 років, пенсійна система не зміниться: роботодавець сплачуватиме за них до "загального казана" 22% від зарплати, а після досягнення пенсійного віку громадяни отримуватимуть лише солідарні пенсії.

Впровадження накопичувальних пенсій позбавить ПФУ значного ресурсу, адже частину ЄСВ, який переказуватиметься туди, знизиться. Дефіцит ПФ теж покриватимуть коштом платників податків.

Навіть зараз майже половину витрат фонду компенсує держбюджет. У 2021 році на це передбачено 195 млрд грн. Після 2023 року діра зростатиме ще більшими темпами, тож і видатки з бюджету на її покриття суттєво збільшаться.

Депутати ухвалили держбюджет на 2022 рік, пенсії підвищать на мізер.

Чому економіка Україні сповільнить розвиток у 2022 році, звіт НБУ

Коли українці зможуть отримати виплати у 4 тисячі грн.