Україна пообіцяла відмовитись від використання вугілля в енергетиці до 2040 року

Під час кліматичного саміту Cop26 в Глазго, Великобританія, Україна увійшла в число понад 40 країн, які погодились відмовитись від використання вугілля в енергетиці у найближчі 20 років. Мета такої відмови полягає в необхідності якнайшвидше знизити вплив людини на зміни клімату та "пригальмувати" глобальне потепління, оскільки саме спалювання вугілля є найбільшим джерелом викиду в атмосферу шкідливих речовин.

"Світ рухається у правильному напрямку, він готовий попрощатися із вугіллям та привітати переваги майбутнього для довкілля та економіки, основаного на чистій енергії", - зазначив міністр економіки та енергетики Британії Квасі Квартенг.

Таким чином, вже до 2040 року (країни з розвиненою економікою мають зробити це у 2030 році) Україна має перестати інвестувати в будівництво нових генеруючих потужностей, що працюють на вугіллі та поетапно вивести з експлуатації наявні зараз. Варто зауважити, що приєднатись до угоди відмовились найбільші гравці вугільного ринку - США, Китай, Індія та Австралія.

Зрештою, відмова України від використання вугілля виглядає злегка трагікомічною, враховуючи, що власні запаси країни напередодні осінньо-зимового періоду 2001\2022 виявилися вкрай низькими, а загроза віялових відключень електроенергії постала аж надто гостро. Проте рано чи пізно зайнятися "вугільним питанням", урядові доведеться, адже зараз третина української електроенергії виробляється саме на ТЕЦ, які працюють на вугіллі. Примітно, що замінити ТЕЦ на АЕС не вийде, оскільки саме перші беруть на себе роль компенсатора у періоди пікового навантаження на енергосистему країни.

На думку експертів, технічно відмовитись від використання вугілля Україна здатна, при чому, якщо все буде зроблено вірно, ця відмова з часом може навіть принести неабиякі економічні вигоди у вигляді зменшення видатків з бюджету, збільшення податкових надходжень та, навіть, зростання ВВП. Втім, на перших етапах цей процес вимагатиме часу, терпіння та значних інвестицій.

Наразі існують два сценарії, за якими б Україна могла відмовитись від використання вугілля. Перший з них передбачає перебудову енергосистеми, оскільки, зрештою, надлишкові потужності Україна має - варто лише вміти грамотно ними розпорядитися. Подальше виконання цього сценарію передбачає заміну ТЕЦ відновлюваним джерелами енергії, зокрема - вітроенергетикою.

До речі, саме перший сценарій вирішує проблему безробіття, яка гарантовано виникне після закриття Україною вугільних шахт: передбачається, що у секторі відновлювальної енергетики з'являться понад 150 тисяч робочих місць в той час, як закриття шахт залишить не при справах 36 тисяч робітників. Передбачається, що на реалізацію цього сценарію Україні знадобиться близько 10 років та майже 29 мільярдів євро інвестицій.

Другий сценарій простіший - він полягає лише у внесені вже запланованих на державному рівні змін в енергосистему країни та спостереження за впливом, який ці зміни чинитимуть на економіку.

Нагадаємо, через брак запасів вугілля Україні вперше з 90-х років минулого століття всерйоз загрожують віялові відключення електроенергії.

Нагадаємо, значну роль в енергетичній кризі, яка охопила Європу, відіграла "зелена революція", що не виправдала сподівань, які на неї покладалися.

Нагадаємо, в Україні планують виробляти "зелений" водень, який постачатимуть до країн Європи.