Починаючи з 2022 року земельні ділянки, передбачені на продаж, оцінюватимуть за новою методикою

Камбін затвердив нову Методику нормативної грошової оцінки (НГО) земельних ділянок, якою мають керуватися державні відомства при оцінці земель, передбачених на продаж. Згідно з новим документом, тепер на НГО впливатимуть близькість розташування ділянки до великих міст та курортно-рекреаційних об'єктів, зональні чинники розташування, вплив радіаційного забруднення та цільове призначення землі.

В уряді пояснили, що стара методика оцінки була необ'єктивною, складною та витратною, оскільки вимагала необхідності складання трьох видів технічної документації по НГО в межах громад (вона складалася з трьох підходів: принципу оцінки НГО в населених пунктах (ухвалено в 1995 році), а також принципів для земель несільськогосподарського призначення (2011 рік) та земель сільськогосподарського призначення (2016 рік).

Таким чином, ухвалена Кабміном методика визначатиме НГО за формулою, при якій площа земельної ділянки, що потребує оцінки, множитиметься на норматив капіталізованого рентного доходу і п'яти коефіцієнтів, що залежать від розташування, призначення і якості конкретного земельного активу.

При цьому в Асоціації міст України до рішення уряду поставились скептично - там вважають, що нова методика оцінки земельних ділянок потребує доопрацювання. Зокрема, виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан вважає, що нові норми оцінки загрожують місцевим бюджетам втратами. Крім того, уряд не передбачив перехідного періоду для переходу зі старої документації на нову в той час, як органи місцевого самоврядування вже заплатили саме за стару. Крім того, в АМУ наполягають, що Асоціація не брала участі в обговоренні нової методики та не надавала своїх висновків з цього питання.

Втім, в Кабміні налаштовані категорично: нова методика має запрацювати вже з 2022 року, але роботи зі складання технічної документації, розпочаті зараз, ще можуть бути затверджені чинною нормативною базою. Щоправда, прем'єр-міністр Денис Шмигаль запропонував АМУ надати свої зауваження з тим, щоб Кабмін міг їх розглянути та внести зміни в тому випадку, якщо в уряді дійдуть висновку про їх необхідність.

Нагадаємо, старт ринку землі дав поштовх здорожчанню земельних ділянок.

Нагадаємо, в Мінагро пропонують трансформувати формат безоплатної приватизації землі.

Нагадаємо, в Україні почали працювати нові правила купівлі нерухомості та земельної ділянки, на яких розташована нерухомість.