Держбюджет на 2022 рік передбачає вкрай незначне підвищення мінімальних пенсій та зарплат

У вівторок, 2 листопада, Верховна Рада у першому читанні ухвалила проєкт державного бюджету на 2022 рік. Втім, "реалістичність" та "збалансованість" головного фінансового плану країни, на яких наполягає прем'єр-міністр Денис Шмигаль, видаються досить сумнівними з огляду на низку причин. Річ у тім, що документ в його нинішній редакції передбачає вкрай незначне підвищення мінімальних зарплат та пенсій в той час, як рівень інфляції, на який сподіваються в уряді, буде суттєвим - 6,2% (причому приклад 2021 року дає всі підстави очікувати, що реальний рівень інфляції буде ще вищим).

Так, у 2022 році передбачено лише два (не враховуючи традиційної індексації в березні) підвищення мінімальних пенсій - в липні та грудні, внаслідок чого за підсумками наступного року виплати збільшаться аж на 159 гривень у порівнянні з нинішніми та становитимуть 2093 гривні.

Щоправда, в бюджеті передбачені так звані "надбавки за віком", завдяки яким пенсіонери у віці від 70 років отримуватимуть щомісячну доплату в розмірі 300 гривень починаючи з 1 жовтня 2022 року. Пенсіонери від 75 років, згідно з цією ж програмою, отримуватимуть надбавку у розмірі 400 гривень, а 80-літні - надбавку у розмірі 500 гривень.

Що ж до "мінімалки", то останнє підвищення зарплат на українців чекає в грудні 2021 року, коли розмір виросте до 6,5 тисячі гривень. Згідно з проєктом держбюджету на 2022 рік, наступне підвищення відбудеться аж у жовтні, коли мінімалку "піднімуть" на 200 гривень.

Примітно, що в Кабміні розрив між мінімальною зарплатою та прогнозованим зростанням цін щонайменше на 8% пояснюють просто: таким чином уряд намагатиметься стримувати інфляцію.

"Якщо неконтрольовано підвищувати мінімальну заробітну плату – це досить великий ресурс, який матиме великий вплив на монетарну політику. Це може розкрутити інфляцію до стану гіперінфляції. Тому тут необхідно тримати баланс", - вважає Денис Шмигаль.

На 200 гривень зросте і прожитковий мінімум - станом на кінець грудня він має становити 2589 гривень (проти 2393 гривні станом на кінець 2021 року). Причому те, що нинішній його рівень у декілька разів менший за необхідний, прекрасно розуміють в уряді.

"Реально прожитковий мінімум зросте лише на 2%, реальний прожитковий мінімум у 1,7 раза більше, ніж закладений в проєкті", - вважає голова Рахункової палати Валерій Пацкан.

Втім, нинішні цифри проєкту держбюджету на 2022 рік не остаточні - на документ очікує "іспит другим читанням", хоча сподіватися, що його соціальна частина зміниться на краще, навряд чи варто.

Нагадаємо, Верховна Рада проголосувала у першому читанні держбюджет на 2022 рік.

Нагадаємо, в проєкті держбюджету на 2022 рік спостерігається явний конфлікт між підвищенням цін та підвищенням розміру заробітної платні.

Нагадаємо, економіст Олексій Кущ пояснив, для чого уряд занизив ВВП в проєкті бюджету на 2022 рік.