Львівські науковці розробили та створили вакцину, яка проходить тестування

Львівські науковці Інституту біології клітини НАН України розробили власну вакцину на дріжджах від COVID-19. Наразі розробка проходить тестування на імуногенність у Польщі. Про це повідомляє «Радіо Свобода».

Тестування вакцини проводять на мишах, потім будуть тестувати на трансгенних мишах, проте наразі науковці не впевнені, що препарат захистить від хвороби українців.

Паралельно з дослідженнями на мишах, вчені розроблюють вакцину у пігулках, мікстурі та спреї.

Розробки ведуться на гроші ґранту, які отримав Інститут біології клітин НАН України у Львові. Це сума сягає близько 10 мільйонів гривень.

Проєкт знаходиться на стадії завершення. До польських колег вирішили звернутися, адже в Україні немає лабораторій для проведення таких дослідів.

За словами вченого вакцина являє собою один або кілька білків вірусу, серед яких є так званий шип, те, чим вірус чіпляється за рецептор людської клітини в альвеолах легень.

Академік розповідає, що сподівається, що вдалося отримати вірусоподібні частинки, неінфекційні, без неклеїнової кислоти.

Наразі дослідження проводяться на звичайних мишах, а далі будуть досліджуватися на мишах, які вразливі до людського коронавірусу. Трансненних мишей будуть заражати вірусом а потім вводити вакцину.

Необхідних для дослідження мишей закуповують у США, і їхня вартість сягає 180 євро за один екземпляр.

За словами Сибірного, інститут у Гданську займається імуногенністю, а у Кракові будуть проводитися дослідження на трансгенних мишах. Це єдина лабораторія яка розмножує коронавірус.

На думку академіка вакцина, яку вдалося розробити – матиме хороші результати. Але до кінця року навіть не завершиться дослідження на мишах, а до часу, коли її можна буде запускати у виробництво має пройти довгий період досліджень. Тим паче науковець поставив під сумнів взагалі випуск Україною такого препарату, адже він вимагає потужної бази.

«Сумніваюсь, що навіть якщо наша розробка буде успішною, Україна дійде до випуску очищених білків. Це дуже дорого і немає технології. Вакцину потрібно зареєструвати, щоб вона пройшла сертифікацію. Це надзвичайно складно», – зауважив академік Андрій Сибірний.

Він підкреслив, що китайська вакцина досі не пройшла сертифікацію, та не рекомендована в ВООЗ.

Коли лабораторне дослідження покаже ефективність вакцини, її ще необхідно протестувати на приматах і добровольцях.

Таблетки та мікстури

Друга вакцина від коронавірусу, яку можна виготовити, як спрей, мікстуру чи таблетки - це гуманізовані дріжджі, на поверхні яких частинки клітини «шипа» вірусу. Щоб отримати цю вакцину у великій кількості, потрібно виростити лише клітини дріжджів.

За словами вченого науковці поставили на розробку пероральної вакцини. Вона може бути у вигляді пігулки або спрею, чи мікстури. Це був би неочищений білок, на відміну від очищеного, чого вимагає внутрішньом'язова вакцина.

«Ми теоретично довели, що можна отримати дріжджі гуманізовані, з яких на зовні прикріплені білки «шипа» коронавірусу», – зазначає академік Андрій Сибірний.

Вчений зазначив, що випускати вакцину в Україні швидше за все не будуть через брак технологічних можливостей.

Також Сибірний підкреслив, що голова МОЗ Ляшко розповідав, що першу українську вакцину проти коронавірусу українці отримають вже на початку прийдешнього року. Проте це не буде випуск вакцини, а лише розлив китайської субстанції вакцини CoronaVac.

В Україні може статися колапс медичної системи, через неготовність медичної системи до навали хворих.

Як моршинці подолали коронавірус, вакцинувалося все містечко.

Влада пішла на жорсткі правила для нещеплених працівників, відсторонятимуть від роботи без зарплати та стажу.