Облік газу приведено до євростандарту, як це відіб'ється на кишенях українців

Народні депутати проголосували за закон, який передбачає перехід до обліку газу в одиницях енергії. Тепер замість кубометрів в Україні будуть обліковувати кіловати за годину кВт-год.

За зміни у обліку газу у законопроєкті "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків обсягу газу в одиницях енергії" проголосувало у другому читанні 250 народних обранців. Тепер його має підписати президент.

Причиною прийняття закону став облік газу в ЄС, де він ведеться у одиницях енергії, на противагу українським кубометрам.

Згідно з нормами нового закону уряд може запровадити облік газу у кіловатах під час транспортування, митного оформлення, зберігання, розподілу, постачання, купівлі-продажу, видобутку та споживання, та інших операціях з газом.

Законом передбачається приведення до відома споживачів про спожиті обсяги теплової енергії у кіловат-годинах. Про це буде йтися у платіжках, де додатково буде вказуватися обсяг спожитої теплової енергії.

Тепер не буде «морозних» коефіцієнтів, які компанії, які розподіляють газ виписували для українців за приведення до стандартних умов.

"Розрахунки на ринку природного газу під час приймання-передачі до або з газотранспортної або газорозподільної системи, купівлі-продажу, постачання, споживання природного газу, надання послуг з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) природного газу або послуг установки LNG здійснюються за обсягом природного газу в одиницях енергії, що визначається за вищою теплотою згоряння. Одиницею вимірювання енергії природного газу є кіловат-година (кВт∙год)", - йдеться у документі.

Даний закон наближає Україну до європейських стандартів і є передумовою для інтеграції українського ринку в газовий ринок ЄС.

Система розрахунку в кубометрах не враховує теплотворність газу. Українці не знають, яку кількість тепла отримують з одного кубометра газу. У країнах ЄС і в багатьох інших країнах світу споживання газу виміроюється у кВт-год або кілокалоріях.

У законі також зазначено, що вимірювання теплоенергії відбувається шляхом вимірювання обсягу природного газу в одиницях енергії або через переведення обсягу природного газу в одиницях об’єму (кубічних метрах) в обсяг природного газу в одиницях енергії (кіловат-годинах).

У Міненерго прокоментували закон:

"Облік природного газу в енергетичних одиницях є більш об’єктивним, оскільки забезпечується більш коректне та справедливе ціноутворення, полегшується складання енергетичного балансу підприємств та стає більш прозорим аналіз ефективності використання газу у порівнянні з іншими енергоносіями. Крім того, споживачі будуть сплачувати справедливу ціну за газ, що залежатиме від його якості, а не обсягу споживання", - зазначив заступник міністра енергетики Максим Немчинов.

Українців спонукатимуть економити комунальні послуги, розміщуючи в платіжках дані енергоефективності.

Нафтогаз звернувся до Уряду з проханням виділити 123 мільярди гривень на додаткову закупку газу.

НБУ склав інфляційний прогноз на кінець 2021 початок 2022 року, процент інфляції повинен знизитися.