Фіксована ціна на газ не захистить українців від високих цін на товари та послуги

Поки Європа балансує на межі енергетичної кризи через спустошені газові сховища та надвисокі ціни на блакитне паливо, пересічні українці видихають з полегшенням, покладаючись на обіцяну урядом фіксовану ціну на газ протягом осінньо-зимового періоду. Втім, застерігають економісти, радіти зарано, адже від вартості газу прямо залежить не лише опалення, а й ціни на більшість товарів та послуг.

Зокрема, експерти вважають загрозливою ціну вже у 30 гривень за кубометр газу: таке цінове навантаження стане непідйомним для української промисловості, через що багато підприємств змушені будуть скоротити чи й зовсім припинити роботу.

"Аналітики зараз розраховують, що після 30 тисяч гривень за тисячу кубометрів газу понад 90% нашої промисловості стає нерентабельним. Тобто у нас є ризик тотального системного промислового блекауту, коли значна частина підприємств просто зупиниться, тому що не зможе виробляти продукцію. І йдеться не лише про підприємства, у технологічних циклах яких використовується природний газ, наприклад, хімічної промисловості, а й про ті, які просто опалюють природним газом промислові цехи", – пояснює економіст Олексій Кущ.

Поки що ж українцям доводиться платити більше не лише за комунальні послуги - здорожчання харчових продуктів наразі також проходить досить швидко. Так, ще в 2021 році варто чекати "злету" цін на основні харчові продукти: овочі, крупи та хліб.

Що стосується непродовольчих товарів, то тут перенести збільшення вартості виробництва і енергоресурсів на ціну реалізації не вдасться: вона обмежуватиметься низьким попитом, оскільки платоспроможність населення також знизиться. Як наслідок - підприємства не зможуть та не захочуть продавати товари за нерентабельною ціною та нести через це збитки.

Цілком прогнозовано можуть зрости ціни на решту послуг - від банального візиту до салону краси до спроби здати аналізи у приватній лабораторії. Річ у тому, що більшість приватних установ, задіяних у сфері послуг, сплачують за опалення та електроенергію за комерційною ціною і розраховувати на отримання субсидії не можуть.

Нагадаємо, на думку експерта, Україна має розв'язати локальні економічні проблеми перш ніж готуватися до глобальної світової кризи.

Нагадаємо, розрив між промисловою та споживчою інфляцією в Україні може призвести до скорочення виробництва та закриття підприємств.

Нагадаємо, 700-мільйонний транш від МВФ, який Україна розраховує отримати в листопаді, піде на покриття дефіциту держбюджету.