У Глазго розпочалася кліматична конференція СОР26

У конференції ООН, присвяченій кліматичним змінам візьмуть участь 20 тисяч людей із понад 200 країн світу. Клімат змінюється та призводить до пилових буревіїв, пожеж, повеней.

Шість років назад світові лідери підписали домовленості, так званий Паризький протокол, у якому йдеться про заходи для запобігання кліматичної катастрофи.

У документі йдеться, що потепління не має перевищувати максимум 2, а краще 1,5 градусів порівняно з тим, що було до індустріальної доби. Цієї мети слід досягнути до 2050 року.

Запобіжними заходами було скорочення шкідливих викидів, та використання викопного палива для виробництва електроенергії, вугілля і нафти.

Багато країн почали переходити на відновлювальні види енергії, та газ, який вважається чистішим паливом за вугілля та нафту.

Попит на газ ріс та він став дорожчати, а країни зі слабшими економіками стали знову повертатися до викопних видів палива. Брак газу сприяв тому, що цифри у платіжках за житло вивів на вулиці багатотисячні натовпи протестувальників у Європі.

Виробництво електрики на вугільних теплових електростанціях у Німеччині, Іспанії, Великій Британії, Франції у вересні на понад третину перевищило показник минулого року.

У часи Паризькій конференції вважалося, що викопне паливо поступово відходить на задній план, але виявилося, що це не зовсім так.

Через зниження економічних показників через пандемію викиди на певний час скоротилися. Проте Метеорологічна організація ООН (WMO) заявила, що у 2020 році концентрація діоксиду вуглецю, метану та закису азоту в атмосфері зросла до рекордного рівня і перевищила середні показники за останнє десятиріччя.

Петтері Таалас, професор та генеральний секретар ООН зазначив:

«З нинішніми рівнями концентрації парникових газів підвищення температури до кінця цього сторіччя буде значно більшим, ніж передбачені Паризькими угодами 1,5-2 градуси проти доіндустріальної доби».

На думку вченого така ситуація буде мати серйозні наслідки для майбутнього нашого суспільства.

У Програмі ООН з довкілля (UNEP) підрахували, що якщо ситуацію не змінити, атмосфера нагріватиметься на 2,7 градуси за Цельсієм. Щоб це змінити слід зменшити викиди на понад 50%.

Цікавим став факт витоку документів, які свідчать, що деякі країни намагаються тиснути на вчених, щоб ті зменшили оцінки того, як різні чинники впливають на глобальне потепління, зокрема зменшення важливості відходів від викопаних видів палива. Це такі країни як Саудівська Аравія, яка є найбільшим експортером нафти, Австралія – найбільший постачальник вугілля та Індія, яка вугілля споживає.

CОР26, Conference of parties або Конференція сторін, відбувається вже 26 разів поспіль.

Очікується, що під час Конференції будуть підписані нові правила для викидів з авто, та перехід на електромобілі.

Також від CОР26 очікують впровадження карбонових податків, коли продукцію, вироблену на брудних носіях енергії, можуть обкласти додатковим митом.

Результати саміту, як і майбутнє планети, залежить не лише від того, що вирішать на конференціях, але й від того, чи люди вимагають змін.

Боротьба з кислотними дощами та озоновими дірами показала, що можна досягти суттєвих змін, діючи на глобальному рівні.

Стало відомо, які країни забруднюють атмосферу найсильніше.

Зміна клімату може спричинити глобальну водну кризу.