Росія та Білорусь скасували аукціони на продаж електроенергії Україні

Україна не купуватиме російську та білоруську електроенергію з 1 листопада через скасування відповідних аукціонів. Про це на своєму каналі в Telegram повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.

"Компанія Інтер РАО 20 жовтня оголосила аукціон з продажу електроенергії, але 21 жовтня відповідний аукціон був відмінений. Також з 1 листопада не буде проведено імпорт електроенергії з Білорусі, відповідні аукціони з продажу електроенергії відмінені", - заявив Герус.

При цьому, за словами нардепа, одразу сім українських ТЕС - Курахівська, Запорізька, Придніпровська, Зміївськіа, Вуглегірськіа, Трипільська та Слав’янська - станом на 30 жовтня не мають навіть гарантованих (тобто - мінімальних та необхідних згідно з умовами ведення ліцензійної діяльності) запасів вугілля.

"Всього на складах ТЕС та ТЕЦ станом на вчора (29 жовтня - ред.) було 675 тис. тонн вугілля", - додав Герус.

Примітно, що в російському Мінекономрозвитку скасування аукціону пояснили необхідністю "приділяти особливу увагу забезпеченню власних потреб усередині країни" протягом осінньо-зимового періоду.

Тим часом Росія також зупинила постачання енергетичного вугілля марки А (антрацит) та П (пісне) в Україну, через що електроенергія для бізнесу на "ринку на добу наперед" подорожчала одразу на 27% - так, за даними ДП "Оператор ринку", 1 листопада базова електроенергія коштує 3208,1 гривні, або 70,3 євро за МВт-годину.

Скріншот: oree.com.ua

Варто відзначити, що мораторій на імпорт електроенергії в Україну діяв з 26 травня по 1 листопада, причому в Міністерстві енергетики до середини жовтня запевняли, що купувати електроенергію у сусідів уряд не збирається. Втім, запаси вугілля на ТЕС і ТЄЦ виявилися у декілька разів меншими за планові, через що "добро" на проведення відповідних аукціонів все-таки було дано.

Як буде "викручуватись" із нинішньої непростої ситуації уряд, наразі невідомо. Втім, народний депутат, голова Конфедерації вільних профспілок України та Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець із посиланням на Міненерго повідомив, що держкомпанія "Центренерго" планує імпортувати з Польщі, Казахстану та ПАР близько 200 тис. тонн вугілля, а також веде переговори зі США.

Нагадаємо, через брак запасів вугілля Україні загрожують віялові відключення електроенергії.

Нагадаємо, зниження тарифу на електроенергію в Україні, на думку експертів, стане причиною зростання інфляції.

Нагадаємо, енергетична криза, яка загрожує Україні під час прийдешнього опалювального сезону, на думку експерта є штучною та створеною в інтересах ПФГ.