Україна має розв'язати локальні економічні проблеми перш ніж готуватися до глобальної світової кризи

Пандемія COVID-19 стала шоковим випробуванням для світової економіки та призвела до критичної ситуації одразу в кількох галузях: так, через здорожчання нафти, газу та вугілля Китай і Європа потерпають від енергетичної кризи, панічне накопичення товарів ритейлерами призвело до кризової ситуації в логістиці, виробники електроніки змушені знижувати обсяги продукції через тотальний дефіцит напівпровідників. Експерти розуміють, що всі ці проблеми, накопичуючись, врешті-решт "вибухнуть" небаченою економічною кризою, яка може накрити світ вже у 2022 році. Втім, урядові України варто готуватися не до майбутніх потрясінь, а вживати невідкладних заходів для розв'язання нагальних проблем в економіці, вважає фінансовий аналітик Олексій Кущ.

За словами Куща, вже зараз Україна стикається з наслідками так званої "інфляції витрат", за якої вартість виробництва товарів робить їх кінцеву вартість надвисокою для того, щоб вони мали попит. Іншими словами, для більшості українців нові ціни потроху починають ставати непідйомними - при цьому чекати, що ситуація покращиться, не варто, адже світові ціни на енергоносії лише зростають. Нова світова економічна криза лише поглибить дану проблему, тож Україні, зрештою, доведеться стикнутися із сильною рецесією.

"Ми входимо в цикл високих цін на відновлювані енергоресурси. Ціни на нафту, газ, вугілля, електроенергію будуть у підвищувальному тренді...Першими подорожчають товари та послуги, які так чи інакше зав’язані на енергоресурсах: будівельні матеріали, добрива, транспортні послуги, вантажні перевезення – відповідно, й виробництво харчових продуктів, скажімо, хліба. Цукровмісні сільськогосподарські культури, з яких можна робити біоетанол – зерно, рис, кукурудза, і олійні, з яких можна виробляти біодизель – соняшникова олія, соняшник, все це дуже сильно подорожчає", – прогнозує Кущ.

Та навіть якщо світ омине іще одна економічна криза, Україні нестабільність на енергоринку разом із внутрішніми труднощами може принести кілька проблем наприкінці 2021-го – не початку 2022 року.

Таким чином, зараз Україні потрібно готуватися не до нової світової кризи, а до розв'язання нагальних проблем - на порядку денному мають бути інвестиції в економіку та її модернізація. Навіть попри те, що бюджет наступного року може стати рекордним коштом цін на сировину, яку ми експортуємо.

Лише якщо ситуація зовсім виходитиме з-під контролю на біржі, тоді варто буде задуматися про короткострокові плани. Втім, у нас ще є кілька місяців, щоб подивитися, як вона розвиватиметься.

Нагадаємо, розрив між промисловою та споживчою інфляцією в Україні може призвести до скорочення виробництва та закриття підприємств.

Нагадаємо, через порушення ланцюгів постачання світ зіткнувся з дефіцитом найнеобхідніших товарів.

Нагадаємо, 700-мільйонний транш від МВФ, який Україна розраховує отримати в листопаді, піде на покриття дефіциту держбюджету.