Норвезький гігант газовидобувної промисловості заявив про збільшення експорту природного газу до Європи

На тлі енергетичної кризи, в якій через вичерпані газові сховища та шантаж російського "Газпрому" опинилася Європа, норвезька газова компанія Equinor, яка вважається головним конкурентом росіян, заявила про збільшення обсягів експорту газу, повідомляє видання Bloomberg.

"Ми повернули всі вентилі, щоб подивитися, чи зможемо ми виробляти та експортувати більше газу. Для Equinor важливо бути стабільним та надійним постачальником газу до Європи", – заявив генеральний директор енергетичної компанії Андерс Опедал.

При цьому потенціал у норвежців справді великий: країна вважається найбільшим виробником нафти та газу в Західній Європі та перекачує до 4 мільйонів барелів нафтового еквівалента на день. Зокрема, лише у 2020 році 22% газу, спожитого Європою, були видобуті в Норвегії.

Зараз компанія Equinor збирається "підставити плече" Європі коштом нафтового родовища Gina Krog у Північному морі. Річ у тім, що нафта там видобувається шляхом газліфту - її підіймають із бурових свердловин за допомогою стиснутого газу. На певний час цю практику припинять, а вивільнені таким чином обсяги газу відправлять на експорт.

Загалом, такий крок дозволити експорт на 8 мільйонів кубометрів газу на день - цифра не надто велика, враховуючи, що щоденно Норвегія постачає Європі 320 мільйонів кубометрів. Водночас в Equinor небезпідставно вважають, що країни ЄС, які переживають нелегкі часи енергетичної кризи, будуть раді навіть такому бонусові.

Примітно, що рекордно високі ціни на газ, які тримались в Європі з початку осені, почали знижуватися на фоні заяви президента РФ Володимира Путіна, який доручив Газпрому розпочати закачування газу до своїх газових сховищ у Європі після 8 листопада. Так, протягом 27 жовтня біржові ціни на газ знизилися на 4,3% і сягнули позначки 1028 доларів за тисячу кубометрів газу. Вранці 28 жовтня вартість листопадового ф'ючерсу на TTF на біржі ICE Futures знизилася уже до 918 доларів за тисячу кубометрів.

У вересні в Асоціації газової інфраструктури Європи (GIE) повідомили, що в країнах Європи та Великій Британії газові сховища були заповнені лише на 72%, що, за даними Reuters, стало мінімальним обсягом за останні десять років. В 2020 році сховища були заповнені на 94%. За даними за десять років, зазвичай до кінця вересня в середньому сховища завантажені на 85%.

У 2021 році найгірша ситуація склалася в Австрії, де резервуари були заповнені лише на 50%. Низькі показники обсягу газу також зафіксували у сховищах Нідерландів (54%), Португалії (58%) та найбільшого споживача російського газу в Європі Німеччини (64%).

Нагадаємо, очільник МЗС Дмитро Кулеба розповів, якими будуть дії України в разі перекриття Росією подачі газу.

Нагадаємо, президент Зеленський запропонував російському Газпрому знижку для транзиту в країни ЄС через українську ГТС.

Нагадаємо, оператор ГТС розповів, що модернізував мережу, витративши у 2021 році на капремонт та модернізацію 1,5 мільярди євро.