Українська ГТС здатна транспортувати в Європу додаткові обсяги газу крім тих, які передбачені контрактом з російським "Газпромом"

Україна може надавати Європі додаткові потужності з транспортування обсягів газу обсягом 50-55 мільярдів кубометрів. Про це під час виступу на Сьомому Українському газовому форумі заявив секретар РНБО Олексій Данілов, повідомляє пресслужба відомства.

"Наша газотранспортна система може додатково до тих 40 млрд кубів газу, які передбачені контрактом з РФ, надавати 50-55 млрд кубів, а за потребою і більше", – сказав секретар РНБО.

При цьому Данілов зазначив, що за останні 30 років газ став інструментом політичного впливу та використовується "певними країнами" як зброя, тому запуск газопроводу "Північний потік-2" несе загрозу національній безпеці України.

Варто зауважити, що потужність ГТС України справді висока - за словами генерального директора ТОВ "Оператор ГТС України" Сергія Макогона, вона становить 146 мільярдів кубометрів газу, що дозволяє транспортувати майже вдвічі більше блакитного палива, ніж за допомогою газопроводів "Північний потік-1" та "Північний потік-2", обсяг яких лише 55 мільярдів кубометрів газу на рік.

Примітно, що рекордно високі ціни на газ, які тримались в Європі з початку осені, почали знижуватися на фоні заяви президента РФ Володимира Путіна, який доручив Газпрому розпочати закачування газу до своїх газових сховищ у Європі після 8 листопада. Так, протягом 27 жовтня біржові ціни на газ знизилися на 4,3% і сягнули позначки 1028 доларів за тисячу кубометрів газу. Вранці 28 жовтня вартість листопадового ф'ючерсу на TTF на біржі ICE Futures знизилася уже до 918 доларів за тисячу кубометрів.

У вересні в Асоціації газової інфраструктури Європи (GIE) повідомили, що в країнах Європи та Великій Британії газові сховища були заповнені лише на 72%, що, за даними Reuters, стало мінімальним обсягом за останні десять років. В 2020 році сховища були заповнені на 94%. За даними за десять років, зазвичай до кінця вересня в середньому сховища завантажені на 85%.

У 2021 році найгірша ситуація склалася в Австрії, де резервуари були заповнені лише на 50%. Низькі показники обсягу газу також зафіксували у сховищах Нідерландів (54%), Португалії (58%) та найбільшого споживача російського газу в Європі Німеччини (64%).

Нагадаємо, очільник МЗС Дмитро Кулеба розповів, якими будуть дії України в разі перекриття Росією подачі газу.

Нагадаємо, президент Зеленський запропонував російському Газпрому знижку для транзиту в країни ЄС через українську ГТС.

Нагадаємо, оператор ГТС розповів, що модернізував мережу, витративши у 2021 році на капремонт та модернізацію 1,5 мільярди євро.