В Україні почали працювати правила купівлі нерухомості та земельної ділянки, на яких розташована нерухомість

Закон, який було прийнято цього вересня Верховною Радою набув чинності 28 жовтня. Відтепер, купуючи нерухомість не треба окремо оформляти угоду на придбання ділянки, яка буде «автоматично» додаватися.

Закон № 1174-IX про який йде мова, розташовано на порталі zakon.rada. Він передбачає «єдину правову долю земельної ділянки та розміщеного на ній об'єкта нерухомості».

Чого торкнуться зміни

Зміни відбулися у оформленні угод при купівлі будинку або незавершеного будинку, окрім багатоквартирних будинків. Право власності на землю, де розміщено будинок переходить одночасно до нового власника разом із придбанням будинку.

Для того, щоб продати нерухомість слід в обов’язковому порядку власнику майна розірвати договори землекористування, щоб новий власник міг укласти новий договір. Отримувати згоду на внесення змін у орендодавця, якщо це орендована земля – не потрібно.

Також у законі регулюються випадки користування земельною ділянкою у разі, якщо купується лише частина нерухомого майна. В такому випадку при купівлі оговорюється домовленості користування землею.

Якщо новий власник нерухомості не має права на отримання землі у постійне користування, то в такому випадку він зобов'язаний подати клопотання до відповідних органів влади для отримання земельної ділянки у власність або користування.

Право власності або користування земельною ділянкою у разі набуття прав на об'єкт незавершеного будівництва виникає лише у тому випадку, якщо права на такий об'єкт уже зареєстровані.

Цікаво, що доля земельної ділянки власника, який не зареєстрував своє право на користування цією ділянкою, у законі не регулюється. Та як бути з такими угодами, які набули чинності раніше – не відомо.

Земельна палата Касаційного господарського суду зробила висновок про те, що право власності або користування земельною ділянкою не може переходити до набувача нерухомості за правилами єдності земельної ділянки та нерухомості, доки вони не зареєстровані в установленому порядку. Для цього треба звернутися до органів влади з відповідним клопотанням.

Тобто земельна ділянка має обов’язково мати кадастровий номер. Цілісність об'єкта нерухомості із земельною ділянкою полягає у тому, що земельна ділянка слідує за об'єктом нерухомості, вони нерозривно поєднані між собою.

Експерти зазначають, що якщо на землі стоїть будинок, продати землю окремо від будинку не вдасться також. Факт перебування нерухомості на землі перевіряється нотаріально. Якщо продавець хоче продати землю, то вона має бути вільна від забудов.

Після запуску ринку землі, експерти прогнозують підвищення цін на землю.

Українців зобов’яжуть утримувати літніх батьків, щоб не позбутися спадщини.

Податкова амністія принесла до держскарбниці 1,6 млн грн за перші три місяці.