Очільник МЗС Дмитро Кулеба розповів, якими будуть дії України в разі перекриття Росією подачі газу

Високі ціни на газ на світових ринках, спричинені відмовою російського "Газпрому" постачати додаткові обсяги газу через українську ГТС, шантажуючи ЄС сертифікувати "Північний потік-2", змушує українців чим раз далі задумуватися чи розробила українська влада план, якщо альтернативний газопровід все-таки сертифікують у ЄС.

Дмитро Кулеба, голова МЗС України написав у своєму Twitter, відповідаючи на питання користувачів, що влада розробила асиметричні кроки, на випадок якщо Росія вирішить перекрити постачання газу в Україну.

На його думку, цього не повинно статися, але є низка кроків у відповідь на такі дії.

"Росія поки не перекривала постачання газу в Україну. На випадок, якщо Кремль вирішить це зробити та зруйнувати залишки репутації як постачальника енергоносіїв в Європу, ми маємо низку асиметричних кроків у відповідь", - написав Кулеба.

Ймовірно, що у Росії рішення по «Північному потоку-2» вважають справою вирішеною, Газпром відмовився бронювати додаткову потужність через Україну на листопад, а запропоновану транзитну потужність газопроводу «Ямал-Європа», який проходить через Польщу викупив лише на третину.

Згідно з даним російської сторони, Росія вже й так постачає максимум поставок газу до Європи. Згідно з контрактом з Газпромом, підписаним у 2019 році, транзит по українській ГТС передбачає у 2020 році мінімум 65 млрд куб. м російського газу, а в 2021-2024 роках – по 40 млрд куб. м

Влада в Україні вже не раз заявляла, що альтернатива російському газу в Україні є, проте до демонстрації альтернативи досі діло не доходило. З різних джерел відомо, що робота на цьому "фронті" ведеться в акордних темпах.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що виробництво та постачання водню в Європу є пріоритетним напрямком для України. Нещодавно у інтерв’ю українським медіа голова Нафтогазу Юрій Вітренко розповів про пілотний проєкт, який може бути запущений протягом року. Йдеться про зелений водень та його виготовлення та доставку у Німеччину.

На сайті Мінагро очільник відомства, Романа Лещенко розповів про ухвалений 26 жовтня Верховною Радою проєкт закону №5464 «Про внесення змін до закону України "Про альтернативні види палива" щодо розвитку виробництва біометану».

На думку Лещенка, Україна може стати центром з виготовлення біометану. Біометан це газ, який на 97-98% складається з метану, та виготовлений з відходів та побічної продукції АПК, з силосу кукурудзи, а також з інших відходів тваринництва та переробної промисловості.

Транспортування біометану газовими мережами та використання біометану в газовому обладнанні (газові пальники, двигуни, турбіни) не потребує витрат для їх модернізації.

За даними Біоенергетичної асоціації України, потенціал виробництва біометану в Україні становить 8 млрд куб. м на рік, що відповідає 25% внутрішнього споживання газу.

Україна спільно з фахівцями зі Словаччини, Чехії та Німеччини працюють над пілотним проєктом по поставок водню в ЄС.

Президент Зеленський запропонував російському Газпрому знижку для транзиту в країни ЄС через українську ГТС.

Оператор ГТС розповів, що модернізував мережу, витративши у 2021 році на капремонт та модернізацію 1,5 мільярди євро.