Щороку держбюджет України недоотримує 200 мільярдів гривень через корупцію на митниці

Введені РНБО та президентським указом у квітні 2021 року "санкції проти контрабандистів" не принесли жодних очікуваних результатів - митна служба ледве впоралася із планом надходжень до бюджету, за 9 місяців поточного року перевиконавши його лише на 3%, тобто, на 8 мільярдів гривень. При цьому імпорт в Україну рекордно відновився у порівнянні з попереднім, 2020 "роком пандемії", тож надходження від податку на додану вартість, який безпосередньо впливає на держбюджет, мали б бути набагато більшими. На цю невідповідність та невтішні статистичні данні на своїй сторінці в Facebook вказав економіст Олексій Кущ.

"У нас вже проводилися дослідження відносно статистичних розходжень в показниках імпорту товарів в Україну за даними нашої митниці та митних органів країн - торговельних партнерів. Розходження статистичних даних були просто жахливі. В різні роки вони доходили до 45% від офіційних показників української митниці, а суми розходжень варіювалися від 8 до 18 доларів на рік", - окреслив масштаби контрабанди в Україні Олексій Кущ.

При цьому економіст вказав також на так званий "фіктивний" або неврахований експорт в інтересах фінансово-промислових груп, обсяг якого досягає 30% і, зрештою, осідає в закордонних офшорах. Крім того, до неврахованого експорту можна віднести експорт підакцизного товару на кшталт цигарок або лісу-кругляку.

"Непублічна статистика НБУ: відхилення реального фінансового потоку по імпорту\експорту від офіційного складає до 40 мільярдів доларів на рік. Ділимо цю цифру на 6 і отримуємо втрати бюджету тільки по ПДВ: або недоотримання податку, або виплату фіктивного відшкодування. Тобто мова йде про 6-7 мільярдів доларів, які може дати митниця за умови реальної боротьби з контрабандою. Сумарно - до 200 мільярдів гривень на рік", - резюмував економіст.
Таким чином суми, які через контрабанду та корупцію на митниці втрачає держава, перевищують транші, які Україна отримує від МВФ; цих коштів вистачило б на покриття дефіциту бюджети Пенсійного фонду або річну доплату пенсіонерам у сумі 1,5 тисяч гривень щомісяця; вони дорівнюють річним витратам уряду на освіту та медицину.
На думку Олексія Куща, розв'язати проблему з контрабандою та фіктивним експортом можна: для цього потрібно внести в контракти з головами регіональних митниць пункт, за яким розходження показників офіційної статистики імпорту та експорту з даними країн-торгівельних партнерів каралося б звільненням без права на подальше працевлаштування в митних органах. На додачу до всього, по кожному з фактів такого розходження даних потрібно проводити детальне розслідування.
"З корупцією потрібно боротися, сидячи за монітором комп'ютера, як це роблять в ЄС, де більша частина документів оформлюється в електронному вигляді, а взаємодія митного експерта та підприємця відбувається дистанційно. В такому форматі від дій митниці страждають контрабандисти, а легальні імпортери та експортери фактично не помічають митних інспекторів", - резюмував Олексій Кущ.