У Євросоюзі шукають як вийти з енергокризи, але думки світових лідерів не знаходять спільного знаменника

26 жовтня представники урядів країн-учасниць Євросоюзу провели екстрену зустріч щодо виходу з енергетичної кризи, але не змогли домовитися про спільні кроки. Про це повідомляє Reuters.

Одні країни пропонують переглянути регуляторне законодавство, інші вважають глобальні зміни у законодавстві необґрунтованими.

Цієї осені ціни на газ досягли найвищих показників за всю історію, та залишаються на високому рівні. Також піднялися на історичні максимуми ціни на вугілля та нафту. Аналітики енергоринку попереджають, що чимдалі криза погіршуватиметься, адже опалювальний період лише розпочався.

У більшості країн ЄС уряди обмежують ціни для населення та впроваджують субсидіальні заходи, щоб зменшити тиск високих тарифів на населення та стримати невдоволення.

Представники Іспанії, Франції, Чехії та Греції вимагають значних змін у роботі енергоринків ЄС, та спільних заходів для реагування на різке зростання цін.

Міністр інфраструктури Словенії Єрней Вртовец після зустрічі заявив, що країни не зійшлися на тому, чи слід на рівні ЄС впроваджувати заходи:

"Не було узгодженої позиції щодо того, чи слід приймати заходи втручання на рівні ЄС і застосовувати їх у всіх країнах-членах".

Іспанія запропонувала впровадити спільні закупівлі газу ЄС і змогу окремих країн відмовитися від поточної системи встановлення цін на електроенергію ЄС.

Інші країни не підтримали пропозицію, через побоювання переглядати енергетичне законодавство ЄС. Вони заявили, що кризова ситуація короткострокова та не вимагає значних змін у законодавствах.

Німеччина, яка є найбільшим ринком електроенергії в ЄС, та ще вісім країн, напередодні зустрічі зробили заяву у якій не підтримують реформування енергоринку ЄС.

У заяві йдеться що регуляторні зміни не зможуть пом’якшити поточний ріст цін.

"Це не буде засобом для пом’якшення поточного зростання цін на енергоносії, пов’язаного з ринками викопного палива", – заявили країни.

Треба зазначити, що різке зростання цін на енергоносії відбувається напередодні міжнародного саміту ООН щодо змін клімату СОР26. Країни готували низку пропозицій та нових регуляторних правил для боротьби з кліматичними змінами.

Внаслідок енергокризи, яка охопила світові економіки, ті країни які були згодні на перехід до "зеленої енергії" починають давати задню, та знову використовувати вугілля та нафту, від яких раніше було вирішено відмовитися.

Нагадаємо, у 2020 році відновлювані джерела енергії вперше стали основним джерелом електроенергії для ЄС, але перехід на "зелену енергію" був не надто швидким, щоб забезпечити потреби країн повною мірою та стримати кризу.

Природний газ і вугілля забезпечують понад 35% загального видобутку ЄС, причому газ становить понад п’яту частину. Енергетичний баланс суттєво відрізняється у країнах-учасницях. Якщо викопне паливо має незначну частку у Швеції, Франції та Люксембурзі, то займає понад 60% загального виробництва в Нідерландах, Польщі, Мальті та Кіпрі.

Наразі Єврокомісія аналізує форму євроринку та збирає докази щодо поведінки газопостачальників на ринку після звинувачень у зловживаннях у бік Росії. Комісія також аналізує систему спільної закупівлі газу та його подальшого транспортування у країни блоку.

За даними Bloomberg наступний тиждень з 1 по 7 листопада буде відчутним для економіки Франції та Німеччини через зростання цін на енергоносії та прогнози похолодання.

МВт-год електроенергії у Німеччині зросте на 2,4% та коштуватиме у листопаді 196 євро, у Франції ріст складе 2,3% та досягне 234 євро за МВт-год.

В України становище не краще ніж у ЄС, небезпечно невеликі запаси газу, менші в чотири рази за заплановані запаси у сховищах вугілля пускають хвилі паніки в українському суспільстві. Попри запевнення уряду про підконтрольність ситуації на енергоринку, настрої, посилені пандемією коронавірусу дедалі більше нагадують "ідеальний шторм" на який так довго чекав північний сусід України.

На світових енергоринках ще одна проблема – дефіцит нафти та її захмарні ціни.

Міненерго звітувало про низькі запаси вугілля, запланували у чотири рази більше.

В Україні обіцяють не відключати електроенергію, проте є ймовірність віялових відключень.