В космос запустили франко-італійський супутник, обладнаний унікальним українським приладом

В суботу, 23 жовтня, з космодрому Куру у Французькій Гвіані стартувала ракета-носій Ariane 5, яка вивела на орбіту Землі два супутники зв'язку - SYRACUSE 4A та SES-17. Останній з них, SES-17, вже невдовзі буде працювати в інтересах люксембурзької компанії SES S.A. та забезпечуватиме зв'язок між цивільними авіалайнерами і транспортами у Північній та Південній Америках. Сам супутник обладнано унікальним приладом, який розробили та виготовили українські вчені з харківського АТ "ФЕД" спільно з Центром Технічної Фізики Державного аерокосмічного університету ім. Жуковського "ХАІ".

Мова йде про терморегулюючий гідроакумулятор (ТГА), який працює на двохфазному принципі охолодження та дозволяє забезпечити стабільну роботу бортової електроніки супутника, яка відрізняється надвисокою потужністю.

Терморегулюючий гідроакумулятор. Фото: facebook.com/fedpjsc

"Виріб забезпечить сталий інтернет-зв'язок на борту літаків, що перетинають Атлантику. Екіпаж і пасажири матимуть постійне високошвидкісне з'єднання Wi-Fi у пікові години та на маршрутах з високою прохідністю, одночасно оптимізуючи пропускну здатність", - наголошують в прес-службі FED JSC.

Компанія FED (спільно з ХАІ) займалася виробництвом ТГА з 2016 року, для чого знадобилося будівництво спеціального цеху та унікальне зварювальне обладнання. Стартові виробництва передував тендер від компанії Thales Alenia Space на розробку і постачання теплообмінника для телекомунікаційного супутника, який українська FED успішно виграла після численних перевірок як самого виробу, так і рівня підготовки фахівців підприємства. Варто зауважити, що українська компанія при цьому "обійшла" спеціалістів з Нідерландів та США, які також брали участь у тендері.

"Більшість супутників, які зараз знаходяться на орбіті мають потужність до 14 кВт. Використання нашого виробу дозволило перетнути цю межу. Зокрема сонячні батареї SES-17 генерують понад 25 кВт", - пояснив голова правління АТ FED Віктор Попов.

За словами Попова, участь у масштабному проєкті "підтягла" українське підприємство до стандартів, які використовуються у Європейський космічній агенції.

"Розробка та вироблення таких терморегулюючих гідроакумуляторів стане нашою компетенцією на довгі роки і ми вже маємо портфель замовлень на ці вироби", - підкреслив голова правління компанії.

Нагадаємо, у Канаді планують побудувати космодром, з якого запускатимуть український ракетоносій Циклон 4М.

Нагадаємо, в найближчі чотири роки Україні знадобляться 40 мільярдів гривень на реалізацію космічної програми.

Нагадаємо, супутниковий інтернет Starlink від SpaceX від Ілона Маска буде запущено у листопаді.