Накопичення вугілля на українських складах катастрофічно відстає від графіку, але в Міненерго не панікують

На сайті Міністерства енергетики країни з’явився звіт щодо накопичень вугілля в Україні. Дані показують, що від запланованих 2 971,2 тисячі тонн станом на 25 жовтня було накопичено лише 701,3 тис. тонн "чорного золота".

Фото: інфографіка Міненерго

Водночас Міненерго підкреслило, що попри відставання від графіка накопичення вугілля на складах ТЕС, Об’єднана енергетична система України працює стабільно.

"Базовою генерацією є атомна, АЕС виробляють більшу частину всієї електроенергії в державі рівним графіком. Маневрування системи відбувається за рахунок теплової та гідрогенерації, потужності яких зараз достатньо для сталої роботи енергосистеми", - пояснюють у відомстві свій оптимізм.

Раніше очільник Міненерго Герман Галущенко заявляв, що за дотримання графіка, який затвердило відомство відповідають генерувальні компанії.

Витрати вугілля з жовтня 2021 року по березень 2022 очікуються на рівні приблизно 15,3 млн тонн. Українські шахтарі мають видобути приблизно 9 млн тонн, а контракти на імпорт гарантують ще 4 млн тонн вугілля.

"Україна має додатково законтрактувати ще приблизно 2-2,5 млн тонн енерговугілля", - розповів Галущенко.

Цікаво, що вугілля на світовому ринку подорожчало у порівнянні з минулим роком у 4-5 разів, та становить $237 за тонну.

25 жовтня "Укренерго" повідомило, що 13 енергоблоків ТЕС ПАТ "Центренерго" простоюють через нестачу палива. Повністю функціонують лише по одному енергоблоку на трьох ТЕС - Вуглегірській, Зміївській та Трипільській, вони генерують потужність 650 МВт.

Варто зазначити, що через нестачу палива зупинена Слов'янська ТЕС ПАТ "Донбасенерго", три блоки "ДТЕК Енерго" - Криворізька ТЕС, та дві ТЕС у Запоріжжі.

Атомні електростанції працюють стабільно, з 15 атомних енергоблоків у роботі 11. Рівненська АЕС – три блоки, Запорізька АЕС – чотири блоки, Південноукраїнська та Хмельницька АЕС у роботі по два блоки.

Загальна потужність — понад 10 ГВт.

Енергетична криза не може не хвилювати українців, адже зима вже практично на порозі. Електричну енергію можна добувати як з вугілля так і з газу.

У інтерв’ю для DW українською, голова Юрій Вітренко розповів, що в перспективі Україна може генерувати «зеленку» енергію, побудувавши сонячні та вітряні ферми. А також пояснив, що Україна вже інвестує у виробництво водню, та підписала меморандум з однією з німецьких виробників про поставки українського водню до Німеччини.

Завдяки цим крокам Україна зможе обходитися через 3-5 років буз імпортованого газу.

"Нафтогаз планує аби вже за 3-5 років обійтися взагалі без імпорту газу", - зазначив Вітренко.

В Україні взимку можливі віялові відключення електроенергії.

Низка облгазів з 2022 року планує підвищити ціни на доставку блакитного палива споживачам.

Український уряд запевнив, що тарифи на газ, тепло та теплу воду залишаться до кінця опалювального сезону "замороженими".