Глобальне потепління неможливо вирішити одним порухом руки, потрібні спільні кроки світового суспільства

Позитивні зрушення, які сталися в минулому для подолання таких криз, як озонові діри, випадіння кислотних дощів, демонструють потенціал спільної роботи людства. Про те, як було подолано загрозу зникнення озонового шару, розповідають у ВВС.

Кислотні дощі

В дослідженні, нагадали, що у 1980-90 роках кислотні дощі, з хмар насичених двоокисом сірки, які поливали землю призвели до зникнення риб та мікрофлори у озерах Північної Америки.

Через викиди у атмосферу йдуть кислотні дощі. Фото: скриншот YouTube

Двоокис сірки став загрозою, відколи зросла кількість викидів при згорянні вугілля на ТЕС. Довгі роки досліджень та переконань політиків та світової спільноти дали результат. Шведський вчений Періндж Греннфелт розповідає:

"У 1980-х кислотні дощі сприймали як найбільшу проблему довкілля за всю історію".

Подолати проблему можна було лише на глобальному рівні. Міжнародні договори про скорочення викидів від спалення викопного палива, змогли за певний період подолати проблему. Уряди ввели санкції для підприємств, це змусило знижувати викиди, ставити фільтри на великі підприємства. У США та у Європі про кислот ні дощі вже забули, а от у країнах Азії вони все ще є проблемою.

Канадський вчений Джон Смол, називає зусилля по знищенню кислотних дощів "історією успіху". Адже спільними зусиллями вдалося подолати проблему:

Фото: скриншот ВВС

"Ми зрозуміли, що на забруднення треба ставити цінник, інакше люди надалі будуть забруднювати атмосферу".

Озонові дірки

Ще однією перемогою для науковців та для цілого людства стало зменшення озонових дір. У 2019 році діра, яка розросталася з шаленою швидкістю над Антарктидою затягнулася.

Озонова діра. Фото: скриншот Youtube

Озоновий шар являє собою скупчення молекул озону, товщиною 3-5 мм. Цей шар поглинає жорстке ультрафіолетове випромінювання та відповідає за зародження життя на Землі.

Дірки у озоновій плівці стали небезпечними у 1985 році. Британські вчені повідомили, що над Антарктикою з’явилася діра в озоновому шарі та розширюється.

Причиною появи дірок у озоні стали парникові гази, у складі яких була велика кількість хлорфторвуглеводнів.

У 1987 році у Монреалі був підписаний протокол, завдяки якому хімікати, які виснажували озоновий шар вилучалися, а промисловість стала випускати аерозолі без хлористих вуглеводнів.

"Науковці та політики змогли спрацювати разом. Узгоджені дії та жорсткі протоколи дали позитивний результат. Це важлива підказка теперішнім політикам, яка дозволяє швидко досягти результату", - каже науковець доктор Джонс.

Втім, залежно від циркуляції повітря озонові дірки то зменшуються, то збільшуються. Тому його товщина також варіюється від погодних умов та пори року.

Науковці зазначають, що попри те, що озонова діра зменшується, хімічні речовини, які шкодять атмосфері довго залишаються в повітрі, тому говорити про повну перемогу над озоновими дірками ще зарано.

Бензин зі свинцем

Ще однією проблемою, яку вдалося подолати спільними зусиллями всього людства стало використання бензину з додаванням свинцю. Викиди, які виділяються при спаленні цієї речовини несуть трагічні наслідки для здоров’я людей.

Боротьба з етильованим бензином. Фото: скриншот YouTube

Вчені називали захворювання серця, появу ракових клітин, та захворювання мозку у дітей – наслідком використання етильованого бензину.

Після довгих років доказів та досліджень регулятори прийняли рішення заборонити використовувати цей бензин.

Вчитися на помилках, та брати успішні рішення на озброєння

Вчені вважають, що проблема глобального потепління є складнішою за попередні, але якщо "ефективно доносити результати досліджень, і розраховувати не лише на колег-науковців, але й на політиків та громадськість" можна значно просунутися у розв'язання будь-яких проблем.

"Міжнародні зусилля щодо зменшення використання парникових газів та порятунку озонового шару показують, якого рівня має бути співпраця, коли нині ми говоримо про глобальне потепління", - зазначає доктор Джонс.

Показники забруднення повітря показали, що Китай, Індія та Аргентина очолили список країн з найбруднішим повітрям.

Глобальне потепління може призвести до вимирання людства.

Льодовики тануть та спричиняють кризу нестачі питної води.