Світова енергетична криза, яка стає дедалі більш реальною для Європи змушує уряди країн шукати методи та шляхи її розв'язання

Український президент запропонував російському Газпрому знижку для транзиту в країни ЄС через українську ГТС. Про це йшлося під час розмови Володимира Зеленського з журналістами Bloomberg.

Знижка в 50% пропонується для додаткових обсягів газу, які перевищують попередні домовленості у 40 мільярдів кубів на день, які транспортуються у країни ЄС з Російської федерації.

"Україна пропонує додаткову потужність всім потенційним транзитним країнам. Ми б хотіли бачити в якості замовників європейські компанії, але і у Газпрому є додаткові потужності. Ця знижка складе 50%", - зазначив Зеленський.

Президент України підкреслив, що наша сторона веде перемовини з Берліном та Брюселем щодо такої пропозиції. Зеленський очікує певних практичних кроків під час переговорів з цього питання. Він підкреслив, що це надзвичайно важливо для усієї Європи. Та запевнив, що українська сторона гарантуватиме транзит та антикризові умови для понаднормових- поставок газу.

"Якщо ми не зробимо цього прямо зараз, втрати Європи цієї зими будуть величезними. Лише швидкі скоординовані дії можуть зупинити кризу", - вважає Володимир Зеленський.

Нагадаємо, що обмежені російські поставки та низький рівень запасів призвели до того, що Європа напередодні зими страждає від нестачі газу, а ціни на спотовому ринку досягли рекордно високих показників.

Президент Росії Володимир Путін заявив, що його країна готова збільшити постачання до Європейського Союзу через суперечливий "Північний потік-2" відразу після того, як його запуск схвалить регулятор ЄС. Багато хто в Європі вважає таку постановку питання шантажем.

Українські аналітики також висловили свою думку щодо новини про 50% знижку.

Політолог Петро Охотін зазначив, що пропозицію щодо знижки на транзит для Газпрому критикують, проте інших варіантів не пропонують, та й чи є такі? Ось що пише Охотін:

"Пропозицію знижки на транзит газу через Україну використовують для критики. Прикра реальність у тому, що російський газ піде в Європу. Чи через нас чи без нас. Кремль навмисне шантажує ціною, щоб швидше запустити Північний потік-2. Пропозиція про знижку на транзит має на меті збити ціну на газ. Чим вища ціна на газ — тим більше Росія має грошей на пропаганду та армію. Нічого доброго у тому, що Росія ставить усіх нас і Європу на розтяжку немає. І це зрозуміло всім".

На думку аналітика Сергія Фурси, запропонувавши знижку, Україна "боляче б’є по Путіну" нічим собі не зашкодивши. Він каже:

"Надаючи цю знижку Україна показує, що в діях Путіна і Газпрома не має економічної логіки. Тільки політична. І що тільки виходячи з політичної доцільності Путін посилює кризу в Європі. Чи скористається Путін пропозицією? Ну, звичайно ж ні. Цього ніхто і не чекає. Але цим Путін яскраво підсвітить, що використовує газ і "північний потік 2" як зброю. Підвищуючи цим шанси санкцій. І ще і ще раз ставлячи питання про те, що Росія, саме Росія, ненадійний партнер. А Україна, як раз, дуже надійний. І готовий підтримати ЄС в міру своїх скромних можливостей".

Варто зазначити, що можливості української ГТС – це понад 90 мільярдів кубів щоденно. За словами радниці Міненерго Лани Зеркаль, можливості "Північного потоку -2" лише 5,6 млрд кубометрів блакитного палива, у той час, як українська ГТС може запропонувати 11 мільярдів, майже вдвічі більше.

Новий російський газопровід вже побудовано та готовий до запуску, він очікує сертифікації у Європі, Німеччина надала сертифікацію 13 вересня.

Через сприятливі погодні умови у Європі, ціна на газ поступово стала знижуватися, а енергетична криза послабилася.

Юлія Тимошенко розповіла, як, на її думку, необхідно виходити з енергетичної кризи.

Прогноз економіста для України – "молитися на теплу зиму".