Ціна на соняшникову олію трохи знизилась, але експерти прогнозують здороження вже найближчим часом

Вартість олії з соняшника ймовірно може зрости від 70 до 100 грн за літр. Про це пише портал AGROtrend. Ціна соняшникової олії не знизилась у ціні навіть після того, як урожай в Україні досяг рекордних 15,1 млн тонн сировини.

У повідомленні йдеться, що на світовому ринку соняшникова олія вже коштує на третину нижче ніж в Україні. Головним чином через те, що виготовлення олії в нашій країні стало надзвичайно дорогим. Адже газ, який використовують для виготовлення олії зріс до 10%.

Представник Української ради бізнесу Станіслав Трашин зазначає, що для бізнесу ціна за куб газу злетіла за кілька місяців із 15 до 38 грн за кубометр.

"Крім того, одночасно відбувається значне, майже на 25%, зростання інших складових витрат переробки, таких як електроенергія та гексановий розчинник, що понад 30% собівартості виробництва".

Попри те що урожай соняшникового насіння досяг цьогоріч рекордних показників, перевищивши тогорічні показники на 15%, сам продукт продовжує рости в ціні.

Ймовірно, що невдовзі, українці перейдуть на більш дешеву оливкову імпортовану олію, замість вирощеної в Україні соняшниковій.

Варто зазначити, що на майданчиках для експорту, котирування на українську сиру соняшникову олію зросли до 4-хмісячного максимуму, збільшившись за день на 30 доларів.

Ціни на соняшникову олію зросли до рівня в $1450 за т FOB для поставок в листопаді-грудні, також підтримувані обмеженою пропозицією соняшнику.

На думку аналітиків, ціни пропозицій олії в листопаді-грудні 20 жовтня досягли найвищого рівня:

"Ціни пропозицій з постачання соняшникової олії з України в листопаді-грудні 2021 року в протягом 20 жовтня 2021р. досягали $1430-1440 за т FOB, однак потім за підтримки біржових котирувань виросли до $1450-1460 за т. Експортні ціни на соняшникову олію на базисі СРТ досягли найвищого рівня з червня 2021 року".

За даними Державної митної службі України, експорт соняшникової олії сягнув 24% від загального агроекспорту.

Українську олію в пікові періоди після збору урожаю купують найбільші споживачі Індія та Китай. Тим паче, що пропозиції таких видів олії, як ріпакова, соєва та інші почали зменшуватися у пропозиціях на світовому ринку.

"За рахунок зменшення пропозицій інших видів олій у світі, збільшується попит на соняшникову олію. Для багатьох країн-імпортерів ці олії взаємозамінні. Цей фактор навіть при рекордному врожаї соняшнику в Україні не призведе до значного зниження цін, оскільки понад 90% йде на експорт", - зазначають експерти в "Українському клубі аграрного бізнесу".

Антимонопольні комітети різних країн розпочали розслідування щодо можливої змови виробників соняшникової олії про підняття цін. Український Антимонопольний комітет оголосив, що проведе розслідування ще весною, однак результатів так і не оголосив.

Тож, на думку експертів, чекати зменшення цін в Україні щодо ціни соняшникової олії не приходиться, вона навпаки ймовірно ще дорожчає, попри переконання аналітика Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Світлани Литвин, що українцям не потрібно запасатися олією наперед, бо підвищення цін не буде.

Згідно з дослідженнями, опублікованими громадською організацією "Економічний дискусійний клуб", різниця в ціні в польських і українських супермаркетах становить від 60-100%.

У Польщі та Німеччині зараз літр олії відповідно до курсу валют коштує менше ніж 40 гривень, в Італії – приблизно 45 гривень за літр. Українська олія в Чехії коштує 35 гривень. В українських супермаркетах соняшникова олія коштує від 50 до 75 гривень.

Чи чекати українцям зростання цін у платіжках на опалення та гарячу воду, попри запевняння влади про зворотне.

Експерти прогнозують, що українська земля значно подорожчає.

Українцям радять готуватися до подорожчання цін на харчі