Опалювальний період, розпочався лише тиждень назад, а українців хвилює питання, чи треба запасатися свічками

Багатьох цікавить, чого очікувати від опалювального сезону? Експерти не сходяться на одному, та висвітлюють абсолютно різні позиції. Влада заспокоює, стверджуючи - зиму пройдемо «на ура». А що кажуть офіційні дані?

Європа та світ опинилися сам на сам з захмарними цінами на газ, нафту та вугілля, запасів якого в Україні не так вже й багато. Через це ймовірно, що українцям слід готуватися до віялових відключень електроенергії, та запасатися свічками.

Зазначимо, значна частина ТЕС, третина усієї електрики в Україні працює саме на вугіллі. Про низькі запаси вугілля було відомо ще влітку. Офіційні дані у Міненерго показують невтішну картину по запасам чорного золота в нашій країні.

Фото: скриншот Міненерго

З інфографіки видно, що планувалося запастися вугіллям у 2021 році на 2896,2 тисяч тонн, а фактичні запаси складають лише 752,9 тисяч тонн. Попри те, що із запланованого було накопичено лише третину, чиновники з Міненрго запевняють, опалювальний період з такими запасами можна.

"Наявні запаси передбачають можливість сталого проходження осінньо-зимового періоду у самих критичних умовах", - йдеться на сайті Міненерго.

Раніше, коли газ був дешевший, брак вугілля для ТЕС компенсували газом, проте цього року такі варіанти сумнівні через вартість блакитного палива.

Очільник "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявив, що якщо не буде форс-мажорних обставин, то газових запасів вистачить на зиму. Але експерт з енергетики Олена Павленко, президент DiXi Group, впевнена:

"Накопичених 18 млрд кубів газу, про які звітує Нафтогаз, має вистачити, якщо не буде ніяких різких похолодань або катаклізмів. Проте через високі ціни на газ невідомо, чи можна буде газом компенсувати брак вугілля".

На думку Павленко, цього року всі обмежені в маневрі, бо більшість ресурсів є складно доступними. Є газ, ціни на який є дуже високими, або вугілля, яке вже й азійські країни почали купувати.

Вугілля на світових ринках зросло в ціні

Попри перехід світових економік на «зелену» енергетику, цього року виробництво електрики на вугільних ТЕС у Німеччині, Іспанії, Великій Британії, Франції перевищило на третину показники 2020 року. Тому запевняння Міненерго, що брак вугілля можна перекрити імпортом також стає під питання.

Міністр енергетики Герман Галущенко пише:

"Близько 9,1 млн тонн буде забезпечено власним видобутком, ще близько 4 млн тонн за даними компаній будуть імпортовані згідно з діючими контрактами. І очікується ще близько 2 млн тонн додаткового постачання вугільної продукції протягом опалювального сезону».

На випадок кризової ситуації у Міненерго пропонують максимально увести в експлуатацію потужності українських АЕС.

"Атомна генерація - найбільш надійна генерація у нас в країні. Я абсолютно впевнений, що якраз атом надасть стабільність, яка необхідна цього опалювального сезону", - запевняє Галущенко.

Проте експерти зазначають, що АЕС не пристосовані до маневрування, АЕС може зменшити потужність на 5% чи 10%, але вони "не пристосовані для добового маневрування", пояснює Ольга Кошарна, експертка з енергетичних питань.

Попри те, що у Міненрго запевняють, що відключати світло не будуть, від «віялових» відключень ніхто не застрахований.

Експерти не виключають, що перед Україною може постати вибір між «віяловими» відключеннями і відновленням імпорту електрики із Росії чи Білорусі.

Наприклад, сьогодні 22 жовтня НЕК "Укренерго" відкрило конкурс на доступ до міждержавного перетоку енергії між Україною та Білоруссю. Його результати мають бути відомі 29 жовтня, тоді, коли термін заборони на імпорт між Україною та Білоруссю закінчується.

Очільник Нафтогазу, Вітренко, запевнив, що боятися енергокризи українцям не варто.

Ціни на газ в Європі зменшились, а газова криза трохи послабилася

Брак запасів вугілля в Україні зробив реальною загрозу віялових відключень.